Premalo žena na rukovodećim pozicijama u BiH: Sposobne voditi sigurnosni sektor
Armin Kržalić, vanredni profesor Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu kaže da žene nisu prepoznate u sektoru sigurnosti, ali da to nije slučaj samo u BiH, već i na regionalnom i globalnom nivou.
“Treba da se razbije ego da su jedino muškarci sposobni da vode sigurnosni sektor”, rekao je Kržalić tokom Foruma o UN Rezoluciji 1325 “Žene, mir i sigurnost“, inicijative “Žene i sigurnost? Prirodno, skroz!“.
Benjamin Plevljak, generalni sekretar Centra za sigurnosne studije, podsjeća da je među prvim dokumentima na globalnom nivou Rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija 1325 “Žene, mir i sigurnost” ukazala da sukobi različito djeluju na osobe različitog spola i da su potrebe specifične.
“Zbog toga je potrebno što više uključivati žene u pozicijama sigurnosti, odnosno na pozicijama donošenja odluka, kako bi se unijela ženska perspektiva u sigurnosni sektor koji se tradicionalno doživljava kao muški”, pojašnjava, kao i da su nakon objave Rezolucije, 2000. godine, vidljivi pomaci u BiH zbog porasta broja pripadnica u sektoru sigurnosti, policiji, te vojsci.
Ipak, upozorava, premalo je žena na rukovodećim pozicijama.
“Trenutno u policijskom sektoru imamo devet posto žena, to je nedovoljno, i ima ih s najnižim policijskim činovima u Bosni i Hercegovini”, kaže Plevljak.
Na Forumu koji je organizovao Centar za sigurnosne studije, uz finansijsku podršku Evropske Unije, skrenuta je pažnja na sve učestalije nasilje nad ženama, kao i da se kroz ovakve dijaloge nastoji osigurati ambijent koji će polučiti da se ne grade sigurnosne kuće u BiH, nego da porodične kuće žena budu za njih sigurne.
Ovaj Forum bit će organizovan i u drugim gradovima BiH – Mostaru, Banjoj Luci, Zenici.
Detektor je ranije izvještavao da je tokom 2023. godine u Bosni i Hercegovini ubijeno deset žena te je bilo sedam pokušaja ubistava.
Iz Fondacije “Udružene žene“ upozorili su da je zbog nasilja u porodici u protekle dvije i po godine u sigurnim kućama u BiH bilo više od 1.200 žena i djece žrtava nasilja. Prema podacima Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, u 2022. godini nasilje u porodici je prijavljeno više od tri hiljade puta.
“Nedopustivo je da se u 70 odsto slučajeva nasilja u porodici izriču uslovne kazne, dakle počinilac bude oslobođen“, rekla je ranije Aleksandra Petrić iz fondacije “Udružene žene“.
Detektor je problematizirao i uvođenje krivičnog djela femicida u bh. krivični zakon kako bi se za ubistva izricale veće kazne.