Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
S konferencije Bh. povorke ponosa. Foto: BIRN BiH

Peta Bh. povorka ponosa održat će se u subotu, 22. juna, u Sarajevu, a ovogodišnja kampanja fokusirana je na iskustvo LGBTIQ+ osoba u Bosni i Hercegovini. Koncipirana je na audio-vizuelnom sadržaju koji je podijeljen u tri kategorije videa.

Prvi se odnosi na informativnu cjelinu kako bi ukazali članovima zajednice da prepoznaju nasilje i prijave ga, drugi video prikazuje svakodnevne situacije iz života LGBTIQ+ osoba, dok su u trećem ljudi iz zajednice ispričali svoja iskustva.

Članica Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa Vanja Šunjić kazala je da su nastojali poslati poruku društvu u BiH da nasilje ne smije biti normalizovano kao vid komunikacije.

“Peta Bh. povorka ponosa bavi se temom nasilja nad LGBTIQ+ osobama u Bosni i Hercegovini, odnosno teži približiti društvu koliko nasilje utječe na svakodnevno življenje slobodnog i autentičnog života LGBTIQ+ , ali i svih ostalih osoba, građana i građanki naše zemlje, budući da znamo da osobe koje nemaju siguran prostor i koje ne mogu da žive svoje autentične živote se susreću s različitim posljedicama koje ostavljaju dubok trag na njihovu autentičnost“, rekla je Šunjić.

Anisa Pračić Šehić rekla je da većina građana i građanki proživljava neki oblik nasilja koje se ne manifestuje samo kroz fizičko.

“Ono može biti i verbalno, psihičko, ekonomsko, partnersko, institucionalno i slično. LGBTIQ+ osobe proživljavaju samo zbog toga što su LGBTIQ+ osobe, a samim time su u neravnopravnom položaju u odnosu na heteroseksualne sugrađane i sugrađanke. Cilj nam je kroz ovu temu propitivati gdje smo kao društvo zakazali i normalizovali to nasilje, i na koji način možemo pomoći samoj zajednici da prepozna sve oblike nasilja, i da oni koji su proživjeli nasilje nisu sami u tom iskustvu”, kazala je.

Navela je da stanje LGBTIQ+ zajednice u BiH stagnira, ali da postoje određeni pomaci u osvještavanju društva.

“Prošle godine je došlo do relaksacije mjera, izvršena je demilitarizacija Povorke, na što smo ponosni, i očekujemo tako i ove godine”, rekla je Pračić Šehić.

Iz Bh. povorke ponosa pozvali su građane i građanke da s njima šetaju 22. juna te im se pridruže u borbi protiv nasilja.

    Najčitanije
    Saznajte više
    VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
    Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
    Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
    Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
    Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
    Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora