Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
S konferencije Bh. povorke ponosa. Foto: BIRN BiH

Peta Bh. povorka ponosa održat će se u subotu, 22. juna, u Sarajevu, a ovogodišnja kampanja fokusirana je na iskustvo LGBTIQ+ osoba u Bosni i Hercegovini. Koncipirana je na audio-vizuelnom sadržaju koji je podijeljen u tri kategorije videa.

Prvi se odnosi na informativnu cjelinu kako bi ukazali članovima zajednice da prepoznaju nasilje i prijave ga, drugi video prikazuje svakodnevne situacije iz života LGBTIQ+ osoba, dok su u trećem ljudi iz zajednice ispričali svoja iskustva.

Članica Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa Vanja Šunjić kazala je da su nastojali poslati poruku društvu u BiH da nasilje ne smije biti normalizovano kao vid komunikacije.

“Peta Bh. povorka ponosa bavi se temom nasilja nad LGBTIQ+ osobama u Bosni i Hercegovini, odnosno teži približiti društvu koliko nasilje utječe na svakodnevno življenje slobodnog i autentičnog života LGBTIQ+ , ali i svih ostalih osoba, građana i građanki naše zemlje, budući da znamo da osobe koje nemaju siguran prostor i koje ne mogu da žive svoje autentične živote se susreću s različitim posljedicama koje ostavljaju dubok trag na njihovu autentičnost“, rekla je Šunjić.

Anisa Pračić Šehić rekla je da većina građana i građanki proživljava neki oblik nasilja koje se ne manifestuje samo kroz fizičko.

“Ono može biti i verbalno, psihičko, ekonomsko, partnersko, institucionalno i slično. LGBTIQ+ osobe proživljavaju samo zbog toga što su LGBTIQ+ osobe, a samim time su u neravnopravnom položaju u odnosu na heteroseksualne sugrađane i sugrađanke. Cilj nam je kroz ovu temu propitivati gdje smo kao društvo zakazali i normalizovali to nasilje, i na koji način možemo pomoći samoj zajednici da prepozna sve oblike nasilja, i da oni koji su proživjeli nasilje nisu sami u tom iskustvu”, kazala je.

Navela je da stanje LGBTIQ+ zajednice u BiH stagnira, ali da postoje određeni pomaci u osvještavanju društva.

“Prošle godine je došlo do relaksacije mjera, izvršena je demilitarizacija Povorke, na što smo ponosni, i očekujemo tako i ove godine”, rekla je Pračić Šehić.

Iz Bh. povorke ponosa pozvali su građane i građanke da s njima šetaju 22. juna te im se pridruže u borbi protiv nasilja.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu