Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Stručni seminar “Dokazivanje krivičnih djela cyber kriminala i elektronski dokazi”. Foto: AIRE Centar

Uprkos izazovima koji sprečavaju pravosuđe i istražne organe da adekvatno odgovore na krivična djela u digitalnom prostoru, u posljednjem periodu načinjen je značajan napredak, a uskoro možemo očekivati i prve presude u predmetima u kojima su korišteni dokazi dobijeni putem Sky i ANOM kriptiranih aplikacija, navodi se u saopćenju AIRE centra.

Kriptirane aplikacije dostupne su svima i već uveliko olakšavaju razmjenu informacija i trgovinu ilegalnim proizvodima, poput narkotika i oružja, upozorio je Vahidin Đaltur, sudski vještak i ekspert za digitalnu forenziku tokom seminara na kom su AIRE centar i Centar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, okupili preko 50 predstavnika sudova, tužilaštava, policije te druge stručnjake.

“Prva prepreka koja se javlja tokom vještačenja u predmetima krivičnih djela cyber kriminala jeste zaštita elektronskog uređaja putem šifre koju korisnik postavlja, a bez koje je jako teško ili skoro pa nemoguće pristupiti potrebnim elektronskim dokazima. Druga prepreka su nove enkripcijske metode koje se koriste pri razmjeni i pohrani elektronskih podataka na uređajima, a posebno ukoliko su isti obrisani”, pojasnio je Đaltur.

Mladen Hrstić, zamjenik glavne tužiteljice Kantonalnog tužilaštva Široki Brijeg, upozorio je da je pred BiH i dalje niz izazova, poput neuređenosti i neusklađenosti relevantnih zakonodavstva, tehničke prepreke, te nedovoljan broj obučenih i opremljenih istražnih tijela.

Kako se navodi u saopćenju, donošenjem državnog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, napravljen je važan korak u usklađivanju sa standardima Evropske unije.

Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužitelja FBiH. Foto: AIRE centar

Digitalizacija utiče na sve aspekte modernog života, što također podrazumijeva organizovani kriminal, budući da sve veći broj kriminalaca koristi tehnologiju za planiranje i počinjenje krivičnih djela, pokazala su istraživanja AIRE centra.

Dok, s jedne strane, digitalni razvoj donosi nove izazove za pravosuđe, s druge strane, sve veća zastupljenost tehnologije otvara i nove mogućnosti za korištenje elektronskih dokaza i informacija. AIRE centar nastavit će podržavati pravosuđe BiH i regiona na tom putu”, kazala je Martina Raguž, projektna menadžerica AIRE centra.

Neizostavan segment napretka, kako se navodi u saopćenju, je u edukaciji pravosudnih aktera, kako bi se unaprijedila svaka karika lanca pravde te poboljšala međuinstitucionalna saradnja, što je ključno kako bi se na vrijeme reagovalo, a u konačnici i odvratilo od ovakvih zločina u budućnosti.

“Kompjuterski kriminal je jedan od najvećih izazova modernog svijeta. Suočavanje s ovim izazovom iziskuje posebna znanja koja se konstantno moraju nadopunjavati”, zaključio je Arben Murtezić, direktor Centra za edukaciju sudija i tužitelja FBiH.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve