Srijeda, 16 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ranko Debevec. Foto: BIRN BiH

Oni su, prema saopćenju Milanka Kajganića, glavnog državnog tužioca, osumnjičeni za krivična djela zloupotrebe položaja, povezana s drugim krivičnim djelima.

Naglašeno je da ne postoji mogućnost davanja dodatnih detalja i informacija.

Debevec je predsjednik Državnog suda od januara 2017. godine. U januaru ove godine je ponovo izabran na ovu funkciju.

Protiv njega je ranije vođen disciplinski postupak za “ponašanje u sudu i izvan suda koje šteti ugledu sudijske funkcije i namjerno davanje lažne, obmanjive i nedovoljne informacije u vezi s bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti Vijeća”.

Odlukom Drugostepene disciplinske komisije VSTV-a, disciplinska tužba je odbijena.

Disciplinska tužba je teretila Debevca da se tokom decembra 2020. godine s direktorom Obavještajno-sigurnosne agencije, Mehmedagićem, protiv kojeg je u tom trenutku vođen krivični postupak, sastao ispred stana treće osobe, kao i da je tužiteljici Vedrani Mijović, koja postupa u predmetu u kojem je tuženi učesnik u postupku, uputio komentar neprimjerenog sadržaja.

Istim tužbenim zahtjevom Debevec se teretio i da je od 2004. godine, sa izuzetkom 2009., kroz lične finansijske izvještaje dostavljene VSTV-u, namjerno davao nedovoljno informacija o imovini u inostranstvu, odnosno Španiji.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država zbog saučesništva u korupciji. Tada je navedeno da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prikupljanje mobilnih aktivnosti bosanskohercegovačkih političara, koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije,  te dao instrukcije pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz Republike Srpske.

Njemu je u ovom mjesecu zabranjen ulazak u SAD zbog “umiješanosti u značajnoj korupciji”.

Tokom 2021. godine, Mehmedagić i Muhamed Pekić oslobođeni su optužbi za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.

Oni su bili optuženi da su zloupotrebom položaja u augustu 2020. godine pribavili nadzorni snimak iz “BH Pošte” i otkrili identitet pošiljaoca anonimne prijave protiv direktora OSA-e.

Najčitanije
Saznajte više
Schmidt nakon sjednice PIC-a poslao poruke podrške Daytonu i suverenitetu BiH
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira sjednicom u Potočarima potvrđuje opredijeljenost međunarodne zajednice za pružanje podrške Dejtonskom sporazumu, zaključak je visokog predstavnika Christiana Schmidta nakon održanog sastanka u Memorijalnom centru Srebrenica.
Zijad Mutap
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM
Nakon što je pravosnažno oslobođen optužbe za prikrivanje dokaza o načinu stradanja Dženana Memića u februaru 2016. godine, Zijad Mutap je tužio Bosnu i Hercegovinu za naknadu štete za vrijeme provedeno u pritvoru.