Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kenan Crnkić. Foto: BIRN BiH

Presuda je, kako navode iz Tužilaštva, izrečena nakon prihvatanja sporazuma o priznanju krivnje, te je Crnkić osuđen na uslovnu kaznu od šest mjeseci zatvora, s rokom kušnje od godinu dana.

U saopštenju Kantonalnog tužilaštva se navodi da je Crnkić dužan nadoknaditi štetu ZZO-u KS-a u iznosu od skoro 40.000 konvertibilnih maraka.

Crnkić je, prema Tužilaštvu, tokom 2015. godine, kao direktor ZZO-a KS-a, bez saglasnosti Upravnog odbora, učlanio Zavod u međunarodnu asocijaciju “Centar za transatlantske odnose Sais” na Univerzitetu Johns Hopkins.

Nakon toga je na ime članarine, po njegovom nalogu, izvršena isplata s računa Zavoda u iznosu od 39.859 KM u korist međunarodne asocijacije, iako trošak nije bio predviđen finansijskim planom, niti je za to imao saglasnost Upravnog odbora koji donosi finansijski plan, te je na taj način oštetio Zavod za navedeni iznos.

Ranije je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pisala kako je Crnkić, bez znanja Upravnog odbora, potrošio oko 40.000 konvertibilnih maraka na konferenciju koja nikada nije održana u Americi, zbog čega je protiv njega podnesena krivična prijava.

Krivičnu prijavu protiv Crnkića u februaru 2016. je podnio tadašnji direktor ZZO-a KS-a Samir Turković, nakon što je revizijom utvrđeno da nedostaju sredstva koja Upravni odbor Zavoda nije odobrio.

Konferencija o saradnji zavoda zdravstva u regiji trebala je biti održana u novembru 2015. u Washingtonu, ali je organizacija prekinuta sredinom godine, kada je Crnkić smijenjen s mjesta direktora Zavoda, zbog, kako je navedeno, prekomjernih troškova.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.