Nedjelja, 13 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dijalog u Banjaluci. Foto: BIRN BiH

Povodom obilježavanja 30. godišnjice Bečke deklaracije i Programa akcije, Ured visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (OHCHR) i UN Women, uz podršku Ambasade Austrije u BiH, održali su u Banjaluci dijalog o radu braniteljica ljudskih prava. Ove godine se obilježava i 25 godina od Deklaracije branitelja ljudskih prava, koju je usvojila Generalna skupština.

Dijalog je, kako je saopćeno iz UN-a BiH, okupio braniteljice ljudskih prava, novinarke, predstavnice Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, Agencije za ravnopravnost spolova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, kao i Gender centra Republike Srpske.

Braniteljice ljudskih prava, kako je saopćeno, govorile su o izazovima s kojima se suočavaju, te su izrazile zabrinutost povodom nacrta zakona RS-a o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

Kako je navedeno, one su upozorile da bi, ako bude usvojen, ovaj zakon značajno umanjio prostor civilnom društvu za obavljanje svog suštinskog posla, te su napomenule da je njegov zastrašujući efekat već opipljiv.

Učesnici dijaloga su se složili oko važnosti temeljnog dokumentovanja kršenja ljudskih prava i napada s kojima su se suočili. Također je naglašena važnost jačanja koalicija za zajedničko djelovanje i korištenje međunarodnih mehanizama za ljudska prava kao dio ključnih strategija za rješavanje izazova s kojima se suočavaju braniteljice ljudskih prava i drugi akteri civilnog društva.

Predstavnici UN-a u BiH, saopćeno je, istakli su svoju opredijeljenost za pružanje podrške braniteljicama ljudskih prava i korištenju mehanizama UN-a za ljudska prava, te olakšavanju izgradnje kapaciteta i drugih aktivnosti za podršku organizacijama civilnog društva.

Učešće braniteljica prava žena u pripremama predstojećeg Univerzalnog periodičnog pregleda (UPR) Bosne i Hercegovine istaknuto je kao sredstvo kojim se ukazuje na položaj braniteljica prava žena.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
    Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
    Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
    Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
    Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
    Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra