Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Konferencija “Isprepleteni arhivi ratova: O iskustvima, slikama i politikama reprezentacije rata”: Foto: BIRN BiH

Tokom simpozija “Isprepleteni arhivi ratova: O iskustvima, slikama i politikama reprezentacije rata” koji se održava u Sarajevu, učesnici će imati priliku da u subotu, 2. decembra, prošetaju gradom te po prvi put testiraju aplikaciju koja sadrži arhivsku građu iz Videoarhiva – Biblioteke Hamdije Kreševljakovića, nastalu tokom opsade Sarajeva.

Kako navodi Armina Pilav, riječ je o dizajniranoj arhivskoj platformi ARchipelaga, kolaborativnog arhivskog projekta koji su razvile ona i Clarissa Thieme u saradnji sa Goethe-Institutom Sarajevo.

Ovaj projekat okuplja zbirke ratnih i drugih srodnih dokumenata iz Srbije, Kosova i Bosne i Hercegovine, koje su napravili građani, fotografi i filmski stvaraoci, i sada će putem aplikacije proširene stvarnosti (AR) biti, osim u Sarajevu, dostupni i u Mostaru, Beogradu te Prizrenu.

Clarissa Thieme je pojasnila da je aplikacija nešto poput Pokemon aplikacije, koju mladi ljudi i ostali mogu koristiti u šetnji i otkrivati šta sve nudi na određenim lokacijama, kojih je u Sarajevu oko 20.

“Dakle, imate mapu na kojoj imate označene tačke na koje možete kliknuti te vidjeti o čemu se radi”, pojasnila je Thieme.

Ana Sladojević iz Centra za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu pojašnjava da su ovom projektu dali doprinos u vidu mišljenja stručnjaka iz domene historije, arhitekture te naslijeđa.

“Projekat se bavi problematikom arhiviranja i tematikom rata, te dvije stvari spojene u ovom kontekstu se oslanjaju zapravo i na neke individualne arhive i na institucionalne. Ono što je jako zanimljivo jeste koje su to inovativne metodologije i koji su to inovativni pristupi koji nisu više ograničeni onime za šta znamo da arhiv jeste”, izjavila je Sladojević.

Dodala je da su u Beogradu glavna tema u aplikaciji zgrade Generalštaba koje su oštećene bombardovanjem 1999. godine.

“Ono čemu je Centar pokušao da doprinese jeste zapravo nuđenje različitih perspektiva na različite tačke u vremenu kada su te zgrade imale opet različite funkcije”, navela je ona.

Simpozijum u Sarajevu počeo je u četvrtak, 30. novembra, predstavljanjem privremene arhivske zbirke, urednice Lejle Hodžić, koja je pojasnila kako se zapravo ne radi o izložbi u klasičnom smislu.

“Ovo je, ustvari, neka vrsta ‘pop-up’ zajedničkog arhiva koji su učesnici konferencije donijeli, i mi smo kompilirali jedan privremeni arhiv različitih dokumenata, fotografija, videa, kao jednu platformu za jedan dijalog – šta znači arhiv, koja je svrha, ali i važnost arhiviranja”, kazala je Hodžić.

Na simpoziju učestvuju umjetnici, arhitekti, filmski i kulturni radnici, istraživači umjetnosti i medija i teoretičari iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Kosova, Njemačke, Turske, Francuske, Velike Britanije, Indije, Egipta i Pakistana.

Učesnici će razgovarati o različitim ratnim ili drugim arhivima koji svjedoče o nasilju iz različitih tranzicijskih, te konfliktnih prostora i društava, uključujući iskustva kao osnovu svakog arhiva, bilo individualnog, kolektivnog ili institucionalnog, procese izrade arhivskih slika, metoda i politika arhivskih reprezentacija.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
    Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
    Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
    Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
    Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
    U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve