Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Indeks vladavine prava Svjetskog projekta pravde. Foto: World Justice Project

Bosna i Hercegovina od 2015. godine, otkada se vrši istraživanje vladavine prava širom svijeta, bilježi kontinuirani pad i nalazi se znatno ispod pojedinih zemalja u regiji. Srbija i Albanija su jedine države u regiji koje su nižeplasirane od BiH na ovogodišnjem Indeksu vladavine prava. Od 142 zemlje svijeta, BiH je pala na 75. mjesto.

“U odnosu na prošlu godinu, Bosna i Hercegovina nije uspjela da ostvari napredak niti u jednoj od praćenih oblasti, te je najznačajniji pad zabilježila u indikatoru koji mjeri dostupnost osnovnih prava”, navodi Tranparency International koji je objavio Indeks.

Za ovaj rezultat najznačajnija je ocjena zaštite i garancije slobode izražavanja i mišljenja, po kojoj se BiH nalazi na 108. poziciji u svijetu, a čemu su doprinijeli napori vlasti na svim nivoima da uguše svaki vid kritike – bilo kroz izmjene Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim se kriminalizovala kleveta, ili novog zakona o “agentima stranog uticaja“, ali i pokušaji nadležnih u Kantonu Sarajevo da ograniče slobodu govora i uvedu cenzuru pod izgovorom borbe protiv takozvanih “lažnih vijesti“.

“Oblast koja je i dalje najlošije ocijenjena u BiH je prisustvo korupcije, pri čemu su ubjedljivo najlošije ocijenjeni parametri koji mjere u kom stepenu funkcioneri zloupotrebljavaju poziciju zbog ostvarenja ličnih interesa. BiH je, u odnosu na prošlu godinu, nazadovala i u oblasti pravosuđa i uspostavljanja efikasnih mehanizama za ograničenje vladinih ovlasti”, objavio je Transparency.

Istraživanje u kom su, pored građana, učestvovali pravnici i stručnjaci iz različitih oblasti, još jednom potvrđuje nalaze sličnih relevantnih međunarodnih istraživanja, kao što je Indeks percepcije korupcije, izvještaji Freedom House-a i Svjetske banke – da BiH, ne samo da nije ostvarila nikakav napredak, već bilježi vrlo izražen pad u rezultatima borbe protiv korupcije.

U septembru ove godine Detektor je objavio TV emisiju koja govori o tri ključna problema u procesuiranju korupcije kroz indeks pravosuđa.

Osim istraživanja međunarodnih organizacija, izvještaji Transparency Internationala BiH govore u prilog tome da je stepen transparentnosti javnih institucija nedovoljan, da se korupcija – naročito visokog nivoa – ne procesuira, kao i da nosioci najviših pravosudnih funkcija ne snose skoro pa nikakve značajne posljedice za propuste u svom radu.

Kako se navodi, Indeks vladavine prava Svjetskog projekta pravde mjeri se kroz osam indikatora – ograničenja vladinih ovlaštenja, odsustvo korupcije, otvorenost vlasti, dostupnost osnovnih prava, red i bezbjednost, sprovođenje zakona, građansko-pravni sistem i krivičnopravni sistem.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve