Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Lamija Grebo i Džana Brkanić, dobitnice druge nagrade EU za istraživačko novinarstvo. Foto. BIRN BiH

Žiri u sastavu medijske ekspertice Lamije Alečković, profesorice na Fakultetu političkih nauka Lejle Turčilo i direktorice Fondacije “Friedrich-Ebert-Stiftung” Tanje Topić iz Banje Luke dodijelio je nagradu novinarkama Grebo i Brkanić za multimedijalno data istraživanje koje je ukazalo da se zločini iz mržnje uglavnom kažnjavaju uslovno, da se samo četvrtina osuđenih nađe u zatvoru i da su istrage u nekim predmetima pokrenute nakon više od 20 godina.

Prilikom dodjele nagrade Turčilo je kazala da ova priča ukazuje na apsurdnost sistema u BiH, ukazujući na potencijal nužnih promjena u bh. društvu.

Istraživanje “Uslovne kazne ne sprečavaju širenje mržnje“ rađeno je na osnovu presuda iz desetogodišnjeg perioda pred svim sudovima u BiH, te otkrilo da ne postoji jedinstven sistem evidencije ovih djela – što otežava monitorisanje i istraživanje ovih slučajeva.

Tokom obraćanja, novinarke BIRN-a BiH zahvalile su se članovima redakcije BIRN-a BiH na pomoći, te kazale da cijene nagradu Evropske unije i žiri koji je prepoznao njihov rad.

“Iza ovog istraživanja stoje sati pregledanja stotina sudskih i tužilačkih odluka, ogroman broj upita, razgovori sa stručnjacima, ali i našim sugrađanima koji i nakon 20 godina nisu dočekali pravdu. U vrijeme kada se gotovo svakodnevno dešavaju zločini iz mržnje još bitnije je ukazivati na ovaj problem, kako bi se unaprijedila procesuiranja, žrtve dobile pravdu, ali i stekla eventualna generalna prevencija“, rekla je Grebo.

Brkanić je kazala da vrijednost nagrade vidi i u dodatnoj vidljivosti istraživačkih priča, koje donose promjene u društvu, te se nada da će i ova imati pozitivan impakt u korist žrtava.

“Povratnici žive u strahu širom BiH, manjine su ugrožene, a za napad na LGBTIQ aktiviste i kolege novinare od marta mjeseca ove godine niko nema informaciju. Stoga nam je ova nagrada, kao i podrška koju nezavisne novinarske kuće poput naše dobijaju od inostranih donatora, neophodan poticaj i obaveza da nastavimo naš rad“, rekla je.

Drugu nagradu Brkanić i Grebo dijele sa Predragom Blagovčaninom, nagrađenim za tekst “Između HDZ-a i DF-a: Kako je Ministarstvo odbrane BIH zaštitilo ratnog zločinca”.

Prva nagrada pripala je Semiri Degirmendžić za tekst “Turski Cengiz dobio poslove od milijardu maraka, a bh. radnicima neće da isplati odštete”, a treća nagrada Arduani Pribinji za tekst “Zloupotreba pacijenata u Sarajevu: Lažne dijagnoze za skupocjene lijekove”.

Johann Sattler, šef Delegacije i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini, prilikom dodjele nagrada je kazao kako je pravo građana da budu obaviješteni o nepravilnostima u društvu.

“Profesionalno novinarstvo je esencijalno za zdravlje društva, a sloboda medija i  izražavanja jedan od ključnih prioriteta za ulazak BiH u Evropsku uniju”, kazao je Sattler, dodajući da BiH bez ostvarivanja ovog prioriteta ne može pristupiti EU.

Brkanić, zamjenica urednika BIRN-a BiH, 2021. je dobila treću nagradu Evropske unije za istraživačko novinarstvo za istraživanje o netransparentnom načinu prikupljanja humanitarnih sredstava za izgradnju bunara i džamija u Africi.

Nagrada za istraživačko novinarstvo EU slavi najbolje istraživačke priče nastale u prethodnoj kalendarskoj godini i dodjeljuje se u svih šest zemalja Zapadnog Balkana (Srbija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija) i Turska. Organizator dodjele EU nagrade za istraživačko novinarstvo, Thomson Media, organizacija sa višegodišnjim iskustvom u razvoju i promociji medijskih sloboda, ove je godine prvi dodijelila i regionalnu nagradu.

Grebo i Brkanić ranije su, kao dio redakcije BIRN-a BiH, dobile Specijalnu nagradu “European Press Prize” 2020. godine zbog “napora i uspjeha u osiguravanju pravde za žrtve ratnih zločina”. Na ovim pričama one rade proteklih deset godina.

Također su sa kolegom Jasminom Begićem ušle u uži izbor novinarske nagrade “Srđan Aleksić” za 2022. godinu u kategoriji “za doprinos zajednici”.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem