Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Internet Governance Forum. Foto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Forum za upravljanje internetom (IGF) je posljednji put u BiH održan 2017. godine.

Nakon pet godina pauze, u Sarajevu će se diskutovati o upravljanju internetom i ljudskim pravima, cyber sigurnosti, negiranju genocida i ratnih zločina, te mržnji na internetu.

Ovaj forum se posmatra kao internacionalna arena za diskusije i saradnju o temama koje se odnose na razvoj informacionog društva, te ima tendenciju da proizvede praktične ideje za dalje aktivnosti od strane samih učesnika, ali i rezultira promjenama i uspjesima koji se zatim predstavljaju na idućem godišnjem skupu.

Glavni fokus Foruma bit će cyber sigurnost – prvi put će biti predstavljen novi izvještaj o takvim prijetnjama u BiH – kao i sloboda izražavanja i medija na internetu i historijski revizionizam, nasilje nad ženama i marginalizovanim grupama putem informacionih i komunikacionih tehnologija.

‘’Forum za upravljanje internetom Bosne i Hercegovine predstavlja svetionik inkluzivnog diskursa i saradnje koji oblikuju prostor digitalne politike. U našem međusobno povezanom svijetu, pristup koji uključuje cijelu zajednicu služi kao vitalna platforma za okupljanje različitih stanovišta na jednom mjestu, osiguravajući da javne digitalne politike zaista odražavaju potrebe i težnje svih ljudi, podstičući inovacije, ubrzavajući održivi razvoj i usmjeravajući nas prema svjetlijoj digitalnoj budućnosti”, navodi se u izjavi Sekretarijata Ujedinjenih nacija Foruma za upravljanje internetom.

Poruke s ovogodišnjeg foruma u BiH bit će prenesene i na globalnom IGF-u, koji se održava u Tokiju sa temom “Internet koji želimo – osnaživanje svih ljudi”. Globalni IGF se od 2006. godine održava pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda.

Organizacioni komitet Foruma u Sarajevu za 2023. godinu čine BIRN BiH, Centar za izvrsnosti u cyber sigurnosti (CSEC), BHNIX.baCentar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine, Fakultet političkih nauka u Sarajevu te Logosoft, a podržavaju ga Internet Societ Foundation, Britanska ambasada u BiH, te Hanns Seidel Stiftung in Sarajevo.

Na Forumu će među panelistima biti domaći i strani stručnjaci za informatičke i telekomunikacione sisteme, predstavnici pravosuđa, novinari i aktivisti za ljudska prava, te predstavnici akademske zajednice i borci za promociju i zaštitu slobode mišljenja i izražavanja.

Za više informacija posjetite program BH IGF-a 2023.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.