Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ulaz u zgradu Vijeća ministara i Parlamenta BiH, ilustracija. Foto: BIRN BiH

Zakonom se predviđa dugo očekivano uspostavljanje preventivnog mehanizma u okviru institucije za ljudska prava. Uspostavljanje ovog mehanizma nalaže se odredbama Opcionog protokola uz Konvenciju protiv torture, čija je Bosna i Hercegovina potpisnica od oktobra 2008. godine.

Uloga mehanizma bit će ključna za zaštitu osoba lišenih slobode od torture, zlostavljanja i okrutnog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja. U budućnosti, bit će ključno da mehanizam uživa potpunu finansijsku i operativnu samostalnost, navode iz Ujedinjenih nacija.

Potkomitet za prevenciju torture, Ured visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava i specijalni izvjestilac za promociju i zaštitu ljudskih prava u borbi protiv terorizma jednoglasno su pozvali na uspostavljanje preventivnog mehanizma, kao što je traženo i preporukama iz trećeg Univerzalnog periodičnog pregleda Bosne i Hercegovine iz 2019. godine.

Žrtve ratne torture u Bosni i Hercegovini nikada nisu dobile državni zakon i prava na zdravstveno, penziono osiguranje ili druga koja su zagarantovana Konvencijom protiv torture Ujedinjenih nacija, a mnoge od njih su preminule ne dočekavši da ostvare postojeća entitetska prava, o čemu je Detektor pisao u više navrata.

Nedavno je Dom naroda Parlamenta Federacije usvojio Prijedlog zakona o zaštiti civilnih žrtava rata, koji predviđa da žrtve ratnog seksualnog nasilja i djeca rođena iz tog čina budu prepoznati kao posebna kategorija žrtava rata.

Ujedinjene nacije u BiH koje su pozdravile izmjene i dopune Zakona, pozivaju na brzo uspostavljanje preventivnog mehanizma za praćenje položaja osoba na bilo kojem mjestu lišavanja slobode i pružaju podršku kako bi se ovaj proces olakšao.

Zakon sadrži odredbu o saradnji između Institucije ombudsmena za ljudska prava i organizacija civilnog društva, a Ujedinjene nacije u BiH naglašavaju ključnu ulogu koju ombudsmen može imati u promociji i zaštiti rada organizacija civilnog društva te doprinos u stvaranju prostora za sigurnu i slobodnu realizaciju njihove suštinske uloge u društvu.

U skladu s nizom preporuka iz Univerzalnog periodičnog pregleda i Potkomiteta za akreditaciju Globalnog saveza nacionalnih institucija za ljudska prava, Ujedinjene nacije u BiH naglašavaju važnost jačanja Institucije ombudsmena za ljudska prava, uključujući kroz osiguranje njene nezavisnosti i finansijske samostalnosti.

Ujedinjene nacije su, kako stoji u saopoštenju, spremne podržati Instituciju ombudsmena za ljudska prava u unapređenju promocije i zaštite ljudskih prava u cijeloj državi, uključujući i brzo uspostavljanje i operacionalizaciju preventivnog mehanizma.

    Najčitanije
    Saznajte više
    U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
    U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
    Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
    Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
    Naredne sedmice počinje WARM festival
    Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima