Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Marko Radić u Sudu BiH. Foto: Sud BiH

Iz Kantonalnog suda u Mostaru za Detektor su potvrdili da je Cvitanović upućen na izdržavanje kazne u Kazneno-popravni zavod u Zenicu. Cvitanoviću će u kaznu biti uračunato i vrijeme provedeno u pritvoru od 9. novembra 2020. godine, navodi se u saopštenju Vrhovnog suda Federacije BiH.

Josip Cvitanović zvani Cviki početkom prošle godine je pred Kantonalnim sudom u Mostaru osuđen na 17 godina zatvora zbog ubistva Radića. Za krivično djelo “nedozvoljeno držanje oružja” Cvitanović je osuđen na pet mjeseci zatvora, ali je Vrhovni sud Federacije u augustu 2022. godine ukinuo prvostepenu presudu.

Ponavljanje sudskog postupka uslijedilo je nakon što je Vrhovni sud Federacije djelimično uvažio žalbu Odbrane.

Nakon ponovljenog postupka, presudom Kantonalnog suda u Mostaru od 11. oktobra 2022. godine, Josip Cvitanović je poglašen krivim da je učinio krivično djelo “ubistvo“, u sticaju s krivičnim djelom “nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija“, za koje mu je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 17 godina i pet mjeseci, navodi se u presudi Vrhovnog suda Federacije u koju su novinari Detektora imali uvid.

Kantonalni tužilac u Mostaru izjavio je žalbu na krivičnopravnu sankciju s prijedlogom da Drugostepeni sud žalbu uvaži, prvostepenu presudu preinači u odluci o kazni, te optuženom izrekne veću kaznu.

Optuženi Cvitanović i njegov branilac Semir Kajtaz izjavili su žalbu na presudu “zbog bitne povrede odredaba krivičnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, povrede krivičnog zakona i odluke o krivičnopravnim sankcijama“,  s prijedlogom da se žalba uvaži, preinači pobijana presuda i optuženi oslobodi optužbe ili da se ukine pobijana presuda i odredi održavanje pretresa pred Vrhovnim sudom.

“Ovi žalbeni prigovori ne dovode u pitanje pravilnost pobijane presude“, navodi se u presudi Vrhovnog suda Federacije.

Cvitanović je ranije osuđen na osam godina zatvora jer je u junu 2004. hicima iz pištolja ubio svog punca Davora Knezovića, te pokušao ubiti punicu i njenu sestru, a bivši predsjednik Federacije BiH Živko Budimir ga je 2012. oslobodio izvršenja preostalog dijela kazne od tri mjeseca.

Radić je ubijen u novembru 2020. godine. 

Bio je osuđen na 21 godinu zatvora jer je od jula 1993. do marta 1994. godine – u svojstvu zapovjednika Prve bjelopoljske bojne u sklopu Druge brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i kao osoba odgovorna za dio područja Bijelog Polja, uključujući i selo Vojno – učestvovao u formiranju zatvora, naredio nezakonito hapšenje i zatvaranje više desetina bošnjačkih civila, žena, djece i staraca, te učestvovao u zločinima u logoru. Osuđen je zbog krivičnog djela “zločin protiv čovječnosti” po Krivičnom zakonu BiH.

Početkom oktobra 2018. godine ministar pravde BiH Josip Grubeša odobrio je Radićev zahtjev da kaznu izdržava u Hrvatskoj. Radić je, zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog na području Mostara, u zatvoru trebao biti do 2027., prema presudi Suda BiH, ali mu je Županijski sud smanjio kaznu na 12 godina, s obzirom na to da se udruženi zločinački poduhvat kao institut ne priznaje u Hrvatskoj.

Na slobodu je izašao krajem 2018. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve