Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Parlament i Vijeće ministara BiH. Foto: EPA/Fehim Demir

Meliha Jahjaefendić obavljala je funkcije direktorice i zamjenice Službe u periodu od 2006. do 2021., a kako je ispričala u Državnom sudu, specifično je da posao podrazumijeva rad vikendom i nakon radnog vremena, kao i rad na terenu.

Kako je ispričala svjedokinja, direktori podnose izvještaj o radu Vijeću ministara BiH, a do sada nijedan izvještaj nije vraćen, odnosno svaki je dobio prolazne ocjene.

“Izvještaji sadrže sve poslove koji su urađeni i one koji nisu, ali se u njima ne navodi prisustvo na poslu“, rekla je ona, te dodala da se direktor i dva zamjenika Službe nisu upisivali u evidenciju, već su ulazili sa propusnicama na VIP ulaz.

Kada je riječ o šiht-listi, svjedokinja je navela da ona postoji od 2000., a na kraju mjeseca su je potpisivali direktor. Ako on nije tu, onda neko od zamjenika, ali je prvo prolazila internu kontrolu.

Svjedokinja je navela da Služba nema pravilnik o radu, kolektivni ugovor na nivou države nije potpisan, a rukovodioci nemaju ugovore o radu.

“Platu sam primala na osnovu odluke o postavljenju“, rekla je ona.

Jahjaefendić je ispričala da Šojić nikada nije krio da mu porodica živi u Beogradu i da ih posjećuje, ali da zbog toga Služba i poslovi nisu trpjeli.

Dragan Šojić je optužen da je u periodu od 2018. do 2022. godine – na ime neosnovano isplaćenih plata, toplih obroka, goriva i servisiranja vozila – pribavio sebi nezakonitu korist u iznosu od najmanje 41.877 KM, oštetivši tako budžet BiH.

Na poziv Odbrane odazvao se i Momo Blagovčanin koji je bio zaposlen u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) do juna ove godine, te je naveo da je profesionalno sarađivao sa Službom, kao i sa svim njenim direktorima, pa i Šojićem, s kojim je često odlazio u Tuzlu kako bi radili na papirima za objekat koji je Vijeće ministara trebalo da odobri za regionalni centar SIPA-e u ovom gradu.

“Četiri ili pet puta smo išli vozilom Službe, a nekad mojim autom“, rekao je svjedok.

I svjedok Milorad Đurđević, koji je od 2020. do 2022. bio zaposlen kao šef kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, rekao je da je saradnja sa Šojićem bila veoma profesionalna i da je uvijek bio dostupan.

“Nekada smo se sastajali u Banjaluci, nekada u Sarajevu, ovisno o poslu koji smo obavljali, ali je uvijek bio na raspolaganju“, rekao je svjedok.

Šojićev branilac Dragiša Jokić uložio je i materijalne dokaze koji se odnose na podzakonske akte i pravilnike o radu u državnoj službi na nivou BiH.

Jokić je zatražio od Suda BiH da dozvoli optuženom Šojiću odlazak u Beograd od 25. do 30. augusta, zbog porodičnih obaveza, te je ponudio jamstvo, odnosno upis hipoteke na nekretninu u vrijednosti od 360.450 KM, što je Tužilaštvo BiH prihvatilo.

Sud BiH će o prijedlogu Odbrane naknadno donijeti odluku, a suđenje se nastavlja 20. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve