Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Grupa nezadovoljnih novinara u Trebinju. Foto: BIRN BiH

Prije izlaska iz sale, novinarka “Direkt” portala Milanka Kovačević rekla je da novinari imaju pravo misliti da su javne rasprave farsa, pogotovo što je predsjenik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik prije nekoliko dana na javnom servisu RS-a rekao da će zakon biti usvojen u ovakom obliku.

“Sve je pro forme i sve je uvredljivo za dio novinarske zajednice koju ja predstavljam. Mi smo od Ministarstva pravde očekivali mnogo više i to da će na red doći prijedlog zakona o porijeklu imovine. To je mnogo značajnije za javni interes od pretvaranja klevete u krivično djelo”, rekla je Kovačević i dodala da ima iskustva sa parničnim postupkom i da je to za nju bilo poprilično traumatično.

Novinari koji su napustili raspravu predali su i amandmane na predloženi nacrt, u kojima su detaljno obrazložili sporne odredbe koje bi trebale biti promijenjene ukoliko vlast ne odustane od usvajanja ovog nacrta. Amandmani se odnose na članove kojima se reguliše neovlašteno
objavljivanje tuđeg spisa, portreta ili snimka, zatim na oblast klevete i uvrede, te na iznošenje ličnih i porodičnih prilika.

Javnoj raspravi prisustvovalo je i nekoliko opozicionih poslanika iz Hercegovine, koji su zajedno sa grupom novinara napustili javnu raspravu i otišli pred televizijske kamere. Dok je dio medija snimao izjave prisutnih političara, novinari okupljeni oko Udruženja “Umbrella” udaljili su se i nisu željeli dati izjave jer bi to značilo politizaciju događaja.

Nacrt Krivičnog zakonika usvojen je 25. marta ove godine. Prva javna rasprava održana je u Banjoj Luci 5. maja, kada su novinari zatražili povlačenje predloženih izmjena, a isto je zatraženo na raspravi u Istočnom Sarajevu i Bijeljini. Javna rasprava u Trebinju posljednja je u nizu.

Kriminalizacija klevete, Nacrtom koji je usvojila Vlada Republike Srpske, predviđa ogromne novčane kazne u rasponu od 8.000 do 100.000 maraka, ukoliko je ono što se iznosi ili prenosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog.

Nacrtom je predviđeno i da se gonjenje za krivično djelo klevete preduzima po prijedlogu, odnosno podnošenjem krivične prijave tužilaštvu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu