Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Salih Brkić. Foto: N1.

Salih je preminuo u petak u Tuzli nakon kraće bolesti.

Izvještavajući za Federalnu radio-televiziju (FTV), Brkić je javnost obavještavao o najnovijim dešavanjima na frontu, ali i o stradanju Bošnjaka u Srebrenici i Podrinju nakon rata.

Brojne kolege i prijatelji Brkića su povodom njegove smrti odali priznanje njegovom radu.

„Napustio nas je dragi Salih Brkić. U javnosti osim kao novinar, ostat će upamćen i kao istinski borac za promicanje istine o strahotama koje su Podrinje, posebno Srebrenicu zadesile u ratu. Hvala ti za sav doprinos u borbi za istinu”, stoji na Twitter profilu Memorijalnog centra Srebrenica.

Dirljivi prizori prikazani u Brkićevim izvještajima o identifikaciji Zekire Begić, trudnice iz Bratunca, koja je ekshumirana 12 godina nakon što je ubijena i sahranjena u masovnoj grobnici u Suhi, duboko su pogodila ljude širom svijeta.

Azra Berbić, mirovna aktivistica i novinarka, napisala je na Twitteru: „Od njega sam prvo učila o Srebrenici, ni kod kuće ni u školi već od Saliha”.

Brkić je dobitnik i brojnih novinarskih nagrada, uključujući i nagradu za životno djelo Islamske zajednice BiH.

U svojoj karijeri snimio je više od 30 dokumentarnih filmova. Svoju kompletnu videoarhivu u januaru 2022. godine donirao je Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića. Njegova arhiva pokriva širok spektar tema, od uništavanja masovnih grobnica do značajnih historijskih građevina.

Brkić je rođen 1948. godine u Mostaru, a odrastao u Stocu. Jednom prilikom je izjavio da je zahvaljujući svojim nastavnicima u školi u ovom hercegovačkom gradu razvio ljubav prema pisanoj riječi. Početkom 1980-ih preselio se u Tuzlu, gdje je preminuo.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
    Četiri mjeseca unazad na društvenim mrežama šire se poruke podrške Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, kojeg se predstavlja žrtvom visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini i njegovih odluka. Dok se novac koji je trebao biti uložen za promoviranje ovog entiteta koristi za promociju pojedinca, u BiH ne postoji zakonska norma kojom bi se to sankcioniralo, upozoravaju stručnjaci.
    Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
    Optužnica protiv osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka za zloupotrebu položaja i ovlaštenja vraćena je na ponovno odlučivanje sudiji za prethodni postupak Suda Bosne i Hercegovine.