Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Predstavljanje Registra koncesija u Banjoj Luci. Foto: Transparency International

Srđan Traljić, portparol Transparencyja, za Detektor objašnjava da je razlog za objavu Registra činjenica da većina informacija iz ove oblasti nije dostupna javnosti u kojoj se dešavaju ogromne nepravilnosti, krše se zakoni, koncesionari ne plaćaju svoje obaveze, a vlasti kriju te informacije od građana.

Dodao je da su se mediji više bavili javnim nabavkama u kojima je, za razliku od koncesija, sve transparentno.

“U cijeloj BiH prošle godine naplaćeno je nekih 125 miliona maraka, i to je manje nego 2021., uprkos činjenici da svi drugi prihodi od PDV-a, od direktnih poreza i doprinosa značajno rastu, a u koncesijama imamo ravnu liniju. Od 2015. smo objavili podatke, a nemamo neki značajniji rast tih prihoda. Razlog tome je što brojni koncesionari ne plaćaju svoje obaveze, a vlasti odbijaju dostaviti te informacije“, navodi Traljić.

Kako je objasnio, Transparency je pokušao dobiti sve podatke od institucija, od kojih im vlade Republike Srpske, Kantona 10 i Kantona Sarajevo nisu dostavile nikakve podatke o uplatama koncesionara niti o dugovima. Dodao je da su im drugi nivoi vlasti dostavili parcijalne informacije, a neki nivoi u cijelosti.

“Ono što smo vidjeli iz tih dostavljenih informacija jeste da brojni koncesionari imaju ogromne dugove, da su neki od njih ugašeni, nastala su ta sporna potraživanja i mi smo već podnijeli prve prijave protiv nadležnih organa“, kazao je Traljić.

Prema njegovim riječima, u BiH vlada trend da ne postoji nikakva kontrola realizacije ugovora, a javni prihodi se naplaćuju na osnovu onoga što prikaže koncesionar u svom izvještaju. Naveo je i da je većina koncesija dodijeljena u oblasti eksploatacije mineralnih resursa.

Transparency u svom izvještaju navodi da je za sada dobio podatke o 735 koncesija i 528 koncesionara sa svih nivoa vlasti u BiH, a objava samih podataka je jedan od koraka u prevenciji korupcije i zloupotrebe javnih resursa.

“Samo 95 koncesionara za koje su vlasti dostavile podatke, trenutno duguje oko 14,1 miliona maraka, ali je taj iznos daleko veći s obzirom na to da se kriju podaci o dugovima brojnih koncesionara i da se vrši eksploatacija prirodnih bogatstava bez zaključenih ugovora, zbog čega se potraživanja od koncesija ne evidentiraju po svim osnovama“, stoji u izvještaju Transparencyja koji je javnosti predstavljen u petak, 28. aprila, u Banjoj Luci.

Nakon uočenih nepravilnosti, Transparency je uputio i prve prijave nadležnima.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu