Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Julian Reilly, britanski ambasador u BiH. Foto: Ustavni sud BiH

Zaključak publikacije je da se sudovi u BiH mogu nositi sa izazovima u postupcima suđenja u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, ali postoji sistemski nedostatak zbog čega ova analiza nije potpuna. To se odnosi na analizu rada tužilaštava i saradnju policijskih agencija sa tužilaštvima.

“Može se dati načelna ocjena da se pravosudni sistem vrlo ozbiljno i profesionalno nosi sa ovim predmetima”, rekao je Zlatko Knežević, potpredsjednik Ustavnog suda BiH.

No, potpredsjednik Knežević nema konkretan odgovor na pitanje ko će i na koji način procesuirati one koji se poštuju odluke Ustavnog suda i da bi se to trebalo provoditi kroz entitetske krivične zakone i kroz tužilaštva.

“Oni imaju jedino ovlaštenje da pokreću te postupke, ocjenjuju da li ima potrebe da se optuži ili nema“, dodao je.

Julian Reilly, britanski ambasador u BiH, ponovio je već poznatu činjenicu da su organizovani kriminal i korupcija ozbiljna prijetnja stabilnosti.

“Ključno je da se BiH prilagodi ovim novim izazovima, da se agencijama za provedbu zakona, tužiocima i sudijama obezbijede znanje i alati koji su potrebni za privođenje kriminalaca iz sfere teškog kriminala i korumpiranih političara pred lice pravde“, rekao je ambasador Reilly.

U predstavljenoj analizi navedeno je da sudovi nemaju ujednačenu praksu kod izricanja kazni u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, te da je potrebno dodatno raditi na ispunjenju zakonskih uslova za određivanje i produženje naredbi za primjenu posebnih istražih radnji.

Biljana Braithwaite, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra, smatra da se u bosanskohercegovačkom pravosuđu trebaju primjenjivati evropski standardi jer su kriminal i korupcija poljuljali povjerenje građana u sistem.

Dodala je da su analizom identifikovane i oblasti kojima je potrebno unapređenje, naročito kada se govori o primjeni modernih tehnologija i ujednačavanju u oblasti kaznene politike.

“Nama će ova analiza praktično biti jedan putokaz da u naredne dve godine radimo sa sudovima jer je to orijentacija našeg projekta, ali i tužilaštvima, jer analiza ukazuje da je rad sa tužilaštvom neophodan“, rekla je Braithwaite.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve