Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Julian Reilly, britanski ambasador u BiH. Foto: Ustavni sud BiH

Zaključak publikacije je da se sudovi u BiH mogu nositi sa izazovima u postupcima suđenja u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, ali postoji sistemski nedostatak zbog čega ova analiza nije potpuna. To se odnosi na analizu rada tužilaštava i saradnju policijskih agencija sa tužilaštvima.

“Može se dati načelna ocjena da se pravosudni sistem vrlo ozbiljno i profesionalno nosi sa ovim predmetima”, rekao je Zlatko Knežević, potpredsjednik Ustavnog suda BiH.

No, potpredsjednik Knežević nema konkretan odgovor na pitanje ko će i na koji način procesuirati one koji se poštuju odluke Ustavnog suda i da bi se to trebalo provoditi kroz entitetske krivične zakone i kroz tužilaštva.

“Oni imaju jedino ovlaštenje da pokreću te postupke, ocjenjuju da li ima potrebe da se optuži ili nema“, dodao je.

Julian Reilly, britanski ambasador u BiH, ponovio je već poznatu činjenicu da su organizovani kriminal i korupcija ozbiljna prijetnja stabilnosti.

“Ključno je da se BiH prilagodi ovim novim izazovima, da se agencijama za provedbu zakona, tužiocima i sudijama obezbijede znanje i alati koji su potrebni za privođenje kriminalaca iz sfere teškog kriminala i korumpiranih političara pred lice pravde“, rekao je ambasador Reilly.

U predstavljenoj analizi navedeno je da sudovi nemaju ujednačenu praksu kod izricanja kazni u predmetima organizovanog kriminala i korupcije, te da je potrebno dodatno raditi na ispunjenju zakonskih uslova za određivanje i produženje naredbi za primjenu posebnih istražih radnji.

Biljana Braithwaite, direktorica Programa za Zapadni Balkan AIRE centra, smatra da se u bosanskohercegovačkom pravosuđu trebaju primjenjivati evropski standardi jer su kriminal i korupcija poljuljali povjerenje građana u sistem.

Dodala je da su analizom identifikovane i oblasti kojima je potrebno unapređenje, naročito kada se govori o primjeni modernih tehnologija i ujednačavanju u oblasti kaznene politike.

“Nama će ova analiza praktično biti jedan putokaz da u naredne dve godine radimo sa sudovima jer je to orijentacija našeg projekta, ali i tužilaštvima, jer analiza ukazuje da je rad sa tužilaštvom neophodan“, rekla je Braithwaite.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem