Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Učesnici nose zastavu duginih boja tokom druge sarajevske parade ponosa. Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Bosna i Hercegovina predstavila je u utorak svoj prvi Akcioni plan za poboljšanje prava i sloboda LGBT osoba, što je korak ka usklađivanju zaštita ljudskih prava u zemlji sa standardima Evropske unije.

Usvojen u Vijeću ministara u julu i predstavljen od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, Akcioni plan je prvi takve vrste u Bosni i Hercegovini, a bavi se pitanjiima govora mržnje, slobode okupljanja, porodičnog zakona, transrodnih prava, predrasuda i stereotipa.

U teoriji – plan bi trebao otvoriti put za reguliranje istospolnih građanskih partnerstava, pomoći transrodnim osobama u pristupu medicinskim uslugama i promjeni ličnih dokumenata, te olakšati slobodu okupljanja.

“U Bosni i Hercegovini ljudska prava i temeljne slobode predstavljaju temelj ustavnog uređenja, a brojni međunarodni sporazumi u oblasti ljudskih prava ne predstavljaju samo međunarodne obaveze, već i stup ustavâ u Bosni i Hercegovini,” navodi se u Planu.

U svom posljednjem izvještaju o Bosni i Hercegovini, Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije naglasila je potrebu da se osigura dosljedan strateški okvir za ljudska prava, uključujući i usvajanje strateškog okvira za zaštitu LGBT osoba. EU je uputila slične pozive, pozivajući se na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima.

“Obaveze koje proizilaze iz ovih opšteprihvaćenih standarda odnose se na poštovanje, ostvarivanje i zaštitu prava svih pojedinaca i grupa u društvu, bez obzira na njihov lični ili grupni identitet,” navodi se u Planu.

Takođe, u utorak Ministarstvo je predstavilo izvještaj o mapiranju govora mržnje.

Prema tom izvještaju, ne postoje zvanični podaci o broju incidenata govora mržnje ili o poduzetim odgovorima. Organizacija za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) vrši svoje vlastito praćenje.

“Zakonodavstvo u BiH uspostavilo je različite mehanizme zaštite od govora mržnje,” navodi se u izvještaju.

Jedan dio tih mehanizama namijenjen je prevenciji, a drugi sankcioniranju govora mržnje.

    Najčitanije
    Saznajte više
    U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
    U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
    Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
    Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
    Naredne sedmice počinje WARM festival
    Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima