Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Alija Delimustafić Tokom hapšenja. Foto: N1

Predsjedavajući Vijeća Igor Todorović konstatovao je da su ročištu pristupili svi optuženi i njihovi, ili branioci u zamjeni, ali da se suđenje odgađa zbog nedolaska Slobodana Cucića i Edisa Mustafića, zastupnika optuženih pravnih lica.

Optužnica u ovom predmetu podignuta je u oktobru 2017., a početak suđenja odgađan je već više puta zbog različitih razloga.

Delimustafića optužnica tereti da je od 2009. do 2016. godine organizovao kriminalnu grupu koja je, između ostalog, nezakonito knjižila i preprodavala nekretnine – uglavnom umrlih osoba na području Sarajeva – pribavivši imovinsku korist u iznosu većem od deset miliona konvertibilnih maraka.

Optužnica, uz Delimustafića, tereti i Izeta Musića, Emira Karača, Elvira Krehu, Džemala Karića, Lejlu Cerić, Suada Hadžića, Edinu Mutevelić, Murisu Makarević, Kemu Kapura, Dalibora Macanovića, Envera Delimustafića, Samira Skorupana, Seada Hadžića, Zaima Spahovića, Hamdiju Habula i Abida Hodžića, kao i određena pravna lica.

Na teret im je stavljen organizovani kriminal, zloupotreba položaja, povreda zakona od strane sudije, pranje novca, krivotvorenje isprave, prevara i pomoć počiniocu nakon izvršenog krivičnog djela.

Novi termin suđenja je zakazan za 11. oktobar.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.