Srijeda, 2 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Spomenik “Heroine“ u Prištini posvećen žrtvama ratnog silovanja. Foto: EPA-EFE/Valdrin Džemaj

studiji koju je u utorak objavio FHP iz Prištine navodi se da proces obeležavanja sećanja na Kosovu i dalje karakterišu netačni podaci, nacionalistički jezik i etnička mržnja.

FHP u studiji ukazuje da je ovaj proces na Kosovu uglavnom fokusiran na statična obeležja kao što su biste, nadgrobni spomenici, spomen-kompleksi, statue, spomen-ploče i groblja.

“Memorijalizacija je veoma važan korak u procesu suočavanja s prošlošću… Kada govorimo o memoralizaciji u našem kontekstu, možemo to smatrati nekom vrstom simboličke kompenzacije za žrtve i ova ideja treba pokazati solidarnost društva i države sa žrtvama, posebno ako žrtve ne pripadaju većini“, rekla je Jelena Dureinović iz FHP-a.

“Regionalna saradnja u suočavanju s prošlošću jedini je put ka održivom miru i to treba podići na nivo državnih institucija”, dodala je.

U studiji se takođe ističe da aktivnosti memorijalizacije, koje organizuju i nadziru državni organi, karakteriše nedostatak inkluzivnih pristupa.

Izražava se i zabrinutost da je veliki broj mesta “na kojima su se desila ozbiljna kršenja ljudskih prava izbledela iz kolektivnog sećanja našeg društva”.

FHP smatra da preživeli i predstavnici žrtava trebaju biti direktno i kontinuirano konsultovani u vezi s naporima za memorijalizaciju i da relevantne institucije osnuju ratni muzej kroz “holistički pristup“ i “zasnovan na tačnim činjenicama“.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
    Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
    Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
    Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
    Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
    Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
    Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva