Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Šerif Patković. Foto: N1

Kako se navodi iz Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, optuženi Seno Šehović je od boračkog novca nezakonito kupio, a Patković koristio automobil u vrijednosti od 84.778,59 konvertibilnih maraka (KM).

Prema optužnici, Patković, kao bivši predsjednik Upravnog odbora Fondacije za pružanje pomoći u rješavanju stambenih pitanja pripadnika boračke populacije, a Seno Šehović kao bivši direktor Fondacije, se terete zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

“Optuženi se terete da su od juna 2016. do oktobra 2018. godine, bez saglasnosti Vlade FBiH kao osnivača Fondacije, te bez znanja i neophodne odluke Upravnog odbora, kupili automobil Volkswagen Tiguan i to novcem sa računa Fondacije, koji je namijenjen za pomoć boračkoj populaciji u FBiH”, stoji u saopćenju sarajevskog Tužilaštva.

Šehović je s firmom “Porsche Leasing” Sarajevo zaključio Ugovor o finansijskom lizingu o kupovini automobila koji je plaćen sa bankovnih računa Fondacije u iznosu od 84.778,59 KM. Nakon zaključenja Ugovora, automobil je predao Patkoviću, koji ga je koristio bez sačinjavanja putnih naloga, i bez bilo kakvih ograničenja.

“Tako su Šerif Patković i Seno Šehović pričinili imovinsku štetu Fondaciji za boračka pitanja u ukupnom iznosu od 65.991,44 KM, tačnije, razliku iznosa ukupno isplaćene cijene nabavke i vrijednosti automobila u vremenu kada je Upravni odbor Fondacije stekao efektivni posjed nad vozilom i sa utvrđenim troškovima korištenja automobila”, navode iz Tužilaštva.

Postupajući tužilac u optužnici je zatražio od Suda da optuženi nadoknade štetu koju su pričinili Fondaciji. Za glavni pretres predloženo je Sudu saslušanje sedam svjedoka, dva vještaka i izvođenje više od 150 materijalnih dokaza.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.