Petak, 16 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Živko Budimir. Foto: BIRN BiH

U tužbi, u čije detalje je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) imala uvid, navodi se da je Budimir podnosi radi “naknade štete zbog pretrpljenih duševnih bolova usljed povrede ugleda, časti, prava ličnosti i neosnovanog lišenja slobode i neosnovanog jednomjesečnog pritvora, te umanjenja životne aktivnosti” u iznosu od 277.000 hiljada maraka.

Kako stoji u tužbi, Budimira su krajem aprila 2013. godine, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) po naredbi Tužilaštva Bosne i Hercegovine lišili slobode.

“Tužitelj je uhićen pod optužbom za krivično djelo organizirani kriminal, u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, protuzakonito posredovanje, primanje dara i drugih oblika koristi, davanje dara i drugih oblika koristi iz krivičnog zakona Federacije”, navodi se u tužbi u kojoj se dodaje da je Sud BiH Budimiru odredio jednomjesečni pritvor.

Budimirov pravni zastupnik Ragib Hadžić kaže za BIRN BiH da je u martu ove godine podnio tužbu i da je do sada dobio odgovor od tužene Federacije ali još uvijek ne od države BiH.

“Zbog toga se i ne može zakazati ročište”, govori Hadžić.

Iz Suda BiH su za BIRN BiH potvrdili da su zaprimili tužbu Budimira u aprilu i da će termin ročišta biti naknadno objavljen.

U tužbi se poziva na odluku Ustavnog suda iz 2013. godine kojom je ovaj Sud zaključio da postoji povreda prava iz Ustava Bosne i Hercegovine i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kada je Sud BiH odredio pritvor kada za to nije bio ispunjen osnovni zakonski uslov, postojanje osnovane sumnje da je Budimir počinio krivična djela koja mu se stavljaju na teret.

Budimiru se naknadno sudilo pred Općinskim sudom u Sarajevu po optužnici Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu. On je 2019. godine oslobođen svih optužbi, navodi se u tužbi. BIRN BiH nije izvještavao sa ovog postupka.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Sistemska represija na ljudska prava u BiH kroz usvojene zakone
    Porast nasilja nad LGBTI osobama, kriminalizacija klevete, takozvani Zakon o stranim agentima u Republici Srpskoj ukazuju na sistemsku represiju ljudskih prava, rečeno je na današnjoj konferenciji u Sarajevu o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini.
    Amelu Isiću ni nakon pet mjeseci nije dostavljena optužnica za zločine u Foči
    Sud Bosne i Hercegovine još nema informaciju da je Amelu Isiću, optuženom za zločine u selu Jošanica kod Foče, dostavljena optužnica putem međunarodne pravne pomoći, zbog čega ne mogu zakazati ročište za izjašnjenje o krivnji, potvrđeno je za Detektor.
    U julu disciplinski postupak protiv sutkinje iz Dervente