Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Osnovni sud Brčko distrikta. Foto: BIRN BiH

Kako se navodi u rješenju sudije Nebojše Savića od 15. februara ove godine, Sud cijeni da “nije dokazano da su okrivljeni svojim radnjama, ponašanjem i načinom odijevanja, postupali suprotno” Zakonu o mirnom okupljanju, prema kome je zabranjeno nositi uniforme, oznake ili druga obilježja kojima se poziva ili podstiče na oružani sukob ili nasilje, kršenje ljudskih prava i sloboda i posebnih manjinskih prava i sloboda drugih lica, nacionalnu, rasnu, rodnu, vjersku ili drugu diskriminaciju, mržnju i netrpeljivost.

Kako se navodi na stranici Policije Brčko distrikta, koja je izdala prekršajni nalog, 8. januara oko 21 sat policajci su, tokom osiguravanja mirnog okupljanja na Bulevaru mira i kod Spomenika srpskim braniocima Brčkog, zabilježili prisustvo članova udruženja građana “Sveti Georgije” iz Lončara.

“Članovi ove grupe su došli od strane graničnog prelaza, jednoobrazno obučeni u dukseve ‘Sveti Georgije’ na kojima je pisalo Rusija. Neki od njih su imali crvene beretke”, rekao je policajac Miroslav Gulajić na ročištu održanom 11. februara.

U Rješenju Suda spominje se da je činjenica da su okrivljeni bili obučeni u jednoobrazne crne dukserice, a većina u crne pantalone “džeparice”, “ne predstavlja bilo kakvu uniformu” u odnosu na član Zakona o mirnom okupljanju koji to zabranjuje.

Sud navodi da pod određenim uslovima “na nekakvu vojnu formaciju može asocirati činjenica da su se okrivljeni kretali u koloni jedan iza drugog”, međutim takav postupak ne predstavlja postupak suprotan Zakonu. Također, navodi se da je ostalo nedokazano da su četvorica okrivljenih nosili crvene beretke sa dvoglavim orlom zlatne boje.

“Niko od okrivljenih nije nosio bilo kakav vojni amblem ili znak, bilo koji dio vojne uniforme, niti su imali bilo kakvu vojnu ili drugu zastavu”, stoji, između ostalog, u rješenju Suda dostavljenom Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) u kojem se dodaje kako se u to Sud uvjerio i uvidom u fotografije.

BIRN BIH je ranije pisao o djelovanju ove neregistrovane humanitarne organizacije, čiji je vođa Srđan Letić ranije osuđivan, kao i da neki članovi odaju počast Ratku Mladiću, osuđenom na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici i druge zločine počinjene u BiH.

Osnovni sud u Brčkom osudio je krajem januara Srđana Letića i Sinišu Stevanovića za nanošenje teških tjelesnih povreda Cvijetinu Sofrenoviću, dok je Mirko Bjelović negirao krivicu i njemu će se suđenje nastaviti.

Srđan Letić je osuđen na šest mjeseci zatvorske kazne, a Siniša Stevanović na jedan mjesec i 15 dana.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve