Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN BiH

Tužilac Dušan Knežević zatražio je danas od Višeg suda u Beogradu da izrekne kaznu od šest godina zatvora Osmanu Osmanoviću, optuženom za zlostavljanje civila i ratnih zarobljenika u logoru “Rasadnik” u Gornjem Rahiću na području Brčkog, Bosna i Hercegovina, tokom ljeta 1992. godine.

Knežević je kazao kako smatra da je u ovom postupku utvrđeno da je Osmanović počinio zločine za koje se tereti i predložio je da sud donese osuđujuću presudu.

“Odbrana optuženog je neosnovana, u suprotnosti sa dokazima i sračunata na izbegavanje krivice”, rekao je Knežević sudu.

On je dodao da je Osmanović, kao visoki oficir u zatvoru, “bio dio sistema organizovane torture Srba zatočenih u logoru”.

“Predlažem da ga sud osudi na zatvorsku kaznu od šest godina”, rekao je Knežević.

Međutim, branilac Đorđe Dozet osporio je iskaz Vasiljka Todića, jednog od bivših logoraša, tvrdeći da, iako je ispitivan o vremenu provedenom u logoru “Rasadnik” u šest predmeta na sudu Brčko distrikta, Osmanovića nije spominjao do 2018. godine kada je protiv Osmanovića podnesena krivična prijava.

Dozet je kazao da je očigledno da je Todić prošao kroz fizičku i psihičku torturu u logoru, kao i ostali koji su tamo bili zatvoreni.

No, naveo je on, “Osman Osmanović nije učinio ništa da doprinese njihovoj katastrofi” i zatražio od suda da optuženog oslobodi krivice.

optužnici se kaže da je Osmanović bio pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), a kasnije Armije BiH.

Osmanović, inače državljanin BiH, u pritvoru se nalazi od novembra 2019. godine, kada je uhapšen na granici između Srbije i BiH. Sarajevo je tražilo njegovo izručenje, ali je Beograd to odbio.

Njegovo suđenje, kada se Osmanović izjasnio da nije kriv, počelo je u junu 2020. godine.

U međuvremenu, Srbija je uhapsila još jednog bh. državljanina. Radi se o Edinu Vranju, bivšem visokom zvaničniku Federalne uprave policije.

Međutim, nakon oštrih reakcija bh. zvaničnika i sastanka tužilaca dvije zemlje u Beogradu, Vranj je pušten iz pritvora, a srpsko Tužilaštvo je predložilo da BiH preuzme njegov slučaj.

Osmanovićev advokat je kritikovao ovu odluku, rekavši da je slučaj njegovog klijenta sličan i da je on također trebao biti prebačen u BiH.

“Moram da pomenem slučaj Vranj, gdje je Tužilaštvo predložilo ustupanje predmeta, predložilo ukidanje pritvora i čovjek biva pušten na slobodu a ne predat organima Bosne i Hercegovine, a moj branjenik do danas ne može da ostvari pravo da mu se pritvor zamijeni blažom mjerom”, kazao je Dozet.

Presuda će biti izrečena 18. marta.

 

Najčitanije
Saznajte više
Illustracija: Sanja Pantić/BIRN
Kosovski bluz deradikalizacije: Hvatanje koraka s povratnicima iz Islamske države
Za jednu malu zemlju, Kosovo je poslalo mnogo građana u kalifat. Preživjeli su se vratili u zatvore, programe reintegracije i prepirke oko marama u učionicama.
Optužbe za ratne zločine nisu prepreka: Srbija 2024. povećala izvoz naoružanja Izraelu čak 30 puta
Vrijednost srpskog izvoza naoružanja Izraelu porasla je sa 1,4 miliona evra u 2023. na 42,3 miliona u 2024. godini, uprkos rasprostranjenim optužbama protiv Izraela za ratne zločine u Gazi, pokazuje zajedničko istraživanje BIRN-a i izraelskog lista Haaretz
Sud u Podgorici ukinuo pritvor optuženom za ratne zločine
Odata počast fotoreporteru Paulu Loweu, hroničaru opsade Sarajeva