Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mehmedika i ostali. Foto: Sud BiH

Kako je obrazložio predsjedavajući Apelacionog vijeća Hilmo Vučinić, oni su oslobođeni u nedostatku dovoljno dokaza. Presudom je oduzeto oružje pronađeno kod optuženih.

“Vijeće je odlučilo da se oružje oduzme budući da se radi o predmetima koji se moraju oduzeti radi opće sigurnosti”, kazao je Vučinić.

Od Mehmedike je oduzeto sedam ručnih bombi, raketni bacač, lovački karabin sa optikom i pet metaka, a od Berkovića dva bajoneta, dvije lovačke patrone, pribor za čišćenje automatskog oružja i gasni pištolj.

Apelaciono vijeće donijelo je ovu presudu nakon što je ukinulo presudu Prvostepenog vijeća kojom je optužba bila odbijena.

Obrazlažući presudu, sudija Vučinić je kazao da je Vijeće zaključilo da je bila nezakonita naredba za pretres Opštinskog suda u Visokom kao i izjava jednog od svjedoka. Naveo je da je teza o međunarodnoj trgovini oružjem zasnovana jedino u iskazu Mehmedike, ali da ni on nije uzet u skladu sa zakonom.

Prema ocjeni Vijeća, nema dovoljno dokaza o međusobnoj komunikaciji optuženih, osim što su u telefonima registrovani kontakti “Rile” i “Rifet”.

“Nema čvrstih dokaza odakle potiče ovo oružje”, kazao je Vučinić.

On je dodao da je iz optužnice nejasno ko je organizator kriminalne grupe, odnosno da ispada su sva četvorica organizatori, te da onda nije poznato ko su članovi. Bez obzira na te manjkavosti, kako je napomenuo, Vijeće je cijenilo odgovornost optuženih.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Njih četvorica su bili optuženi da su tokom decembra 2020. i januara 2021., po prethodnom dogovoru, djelujući kao grupa s ciljem sticanja koristi, vršili prevoz i posredovali radi izvoza u prometu veće količine oružja, dijelova oružja, minsko-eksplozivnih sredstava i vojne opreme, a radi daljnjeg transporta i prodaje kupcima na ilegalnom tržištu u zemljama Zapadne Evrope.

Mehmedika je, prema optužnici, ostvario kontakt sa osobama iz Njemačke, s kojima je dogovorio promet oružja, te je angažovao Špagu, koji je dogovorio s Berkovićem kupovinu oružja i vojne opreme koje su nabavili Berković i Mezetović.

Potom su se Mehmedika i Špago, kako se dalje navodi u optužnici, 19. januara 2021. odvezli pred Berkovićevu kuću na području Kladnja i preuzeli više ručnih bombi, ručni raketni bacač RPG-22, municiju i lovačko naoružanje i opremu, te to smjestili u vozilo kojim je upravljao Mehmedika i zaputili se prema Sarajevu, ali ih je policija zaustavila u Olovu i pronašla oružje, municiju i opremu.

Prvostepenom presudom od 23. augusta 2021. godine, Sud je odbio optužnicu Tužilaštva koja Mehmediku, Špagu, Berkovića i Mezetovića tereti za neovlašteni promet oružjem, vojnom opremom i proizvodima dvojne namjene, uz obrazloženje da optužnica sadrži “manjkavosti”.

Tako je, između ostalog, rečeno da optuženi ne mogu biti oglašeni krivim po onome što im se stavlja na teret, nego samo eventualno za neovlašteno držanje oružja, te su sva četvorica tada pušteni iz pritvora, u kojem su se nalazili od januara 2021. godine.

 

    Najčitanije
    Saznajte više
    Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
    Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
    Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
    Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
    Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
    U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve