Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Panel-diskusija o značaju slobode medija i zaštiti neovisnih novinara. Foto: Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske

Boro Kontić, učesnik panel-diskusije, naveo je da je jedan od problema novinarstva u BiH nedostatak zajedničkog angažmana, nedovoljna međusobna potpora, te da se novinari koji rade na istraživačkim pričama u većini slučajeva ne mogu osloniti na svoje kolege.

“Problem novinarstva u Bosni i Hercegovini je to što nedostaje solidarnost u novinarskoj zajednici. Ako jedan novinar započne priču, on će biti skoro pa sam”, kazao je Kontić.

On je rekao kako u BiH nisu potrebni veliki heroji, već da su potrebni novinari koji će iznositi činjenice o događajima u državi. Kontić je naveo da političari vide medije kao sredstvo propagande.

Jasminka Džumhur, ombudsmanka za ljudska prava Bosne i Hercegovine, naglasila je da je od izuzetne važnosti suradnja boraca za ljudska prava i medija. Dodala je da se kroz svoje profesionalno iskustvo uvjerila upravo u bitnost ove suradnje te da Europska konvencija o ljudskim pravima u sebi ne sadrži članove koji štite medije direktno, već da je to urađeno kroz zaštitu slobode govora.

“Kada smo radili specijalni izvještaj o novinarima i napadima na novinare u BiH, vidjeli smo da napadi ne dolaze samo od vlada, kao glavnih nosilaca informacija, već je problem i između medija. Kako od vlasnika medija, tako i zbog nedostatka solidarnosti”, kazala je Džumhur.

Ona je istakla da nedostaje istraživačkog novinarstva u BiH te da male skupine ljudi stvaraju javna mišljenja. Džumhur je rekla da su napadi na novinare i novinarke jednako učestali i frekventni.

Novinarka Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Nermina Kuloglija je navela da je u Bosni i Hercegovini problem nedostatak javno dostupnih informacija, kao i nedovoljna potpora novinarima. Dodala je da novinari moraju donositi vijesti koje su točne te da je novinarski zadatak da se ispituje sve što se događa oko nas, a da je to izuzetno teško uraditi u BiH.

“Problem su i prijetnje od kojih nitko neće zaštititi novinare. Čak i kada se nešto desi, vi ne znate što će dalje biti s vama niti koji oblik podrške ćete dobiti. Postoje informacije do kojih ne možete doći jer nadležne institucije ne žele da ih ustupe”, kazala je Kuloglija.

Panel-diskusiju je moderirao veleposlanik Jan Waltmans, a učesnici su se složili da postojeći Zakon o slobodi pristupa informacijama nije dovoljan za neovisno novinarstvo u Bosni i Hercegovini i da je potreban zakon o medijima, uz koji bi dostupnost informacija bila mnogo veća.

Panelisti i posjetioci su prije panela pogledali projekciju nagrađivanog dokumentarnog filma “Hiljadu posjekotina” autorice Ramone S. Diaz, koji donosi živopisni portret istrajne novinarke i izvršne menadžerice koja je 2018. proglašena “Osobom godine” po izboru američkog magazina Time.

Istovremeno, film pruža uvid u taktike kojima se služe vladari širom svijeta kako bi manipulirali istinom.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Lagumdžija na isteku mandata najavio davanje izjave Tužilaštvu zbog “zloupotrebe sistema”
Halil Lagumdžija, kome danas ističe mandat u Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), najavio je na redovnoj sjednici da će dati iskaz Državnom tužilaštvu zbog “zloupotrebe sistema”.
Ukinut kućni pritvor optuženom za zločine u Kotor-Varoši
Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je kućni pritvor Danku Kajkutu, optuženom za zločine u Kotor-Varoši, dok su ostale mjere zabrane produžene, potvrđeno je za Detektor.
Dodik i Lukić: Schmidtove izmjene vidio nakon potpisivanja ukaza