Nedjelja, 4 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Advokatica Sabina Hota-Ćatović izjavila je da Odbrana ostaje kod ranije date završne riječi, te je rekla kako ne postoji nijedan dokaz da je optuženi Begić ikada prijavljen za počinjenje krivičnog djela za koje je optužen.

Kako je kazala, istraga se vodila preko nenadležnog tužilaštva i nenadležnog suda, i da su svi dokazi suprotni tvrdnjama Salkana Džakulića u kojima je rekao da se primopredaja novca trebala obaviti u Sarajevu.

Džakulić je, kako je navela, postupao po nalogu policijskog službenika Dragana Radanovića.

Ona je kazala kako je Džakulić tokom svjedočenja izjavio da je prijavu podnio na broj Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji je dobio putem informacija, dok je Radanović izjavio kako je poziv prijave dobio na svoj privatni broj.

Prema Odbrani, da je bio bilo kakav poziv, morao je o tome biti sačinjen izvještaj i službena zabilješka, o čemu ne postoji dokaz.

“Ne postoji dokaz da je Salkan ikad prijavio tužitelja Begića”, rekla je Hota-Ćatović.

Ona je kazala kako je tužiteljica ispitivala svjedoke Mevludina Hadžića i Zanu Jakupović postavljajući sugestivna pitanja, te da je Tužilaštvo “pokušalo od ove nezakonite situacije napraviti zakonitu”.

“Tužiteljica je nastojala Sud uvjeriti da prijava postoji, a nje ustvari nema”, rekla je Hota-Ćatović, dodavši i da se Tužilaštvo protivilo pribavljanju dokaza telefonskih razgovora, te da je Odbrana bila onemogućena da izvede svoje dokaze u kojima se vide razgovori između Radanovića i Džakulića.

Kako je objasnila, na snimcima se vidi kako Džakulić “uporno podstrekava Begića”, a da se “kulminacija policijske klopke” desila kada je Džakulić optuženom predao obilježeni novac u njegovoj kancelariji, dok je sebi zadržao 200 eura, te nakon što je izišao iz kancelarije, u nju su ušli pripadnici SIPA-e. Također, Odbrana je kazala kako iskazi Džakulića imaju nelogičnosti u odnosu na iskaze Mevludina Hadžića.

“Takvim podstrekavanjem zasnovani su dokazi optužnice”, rekla je Hota-Ćatović.

Ona je rekla kako Begić ranije nije bio optužen niti je protiv njega vođen neki postupak, te istakla kako smatra da Sud treba da donese presudu kojom se optužba odbija.

Kantonalni sud u Sarajevu je 2020. ukinuo presudu kojom je tužilac Begić osuđen na tri godine zatvora zbog primanja nagrade ili drugih oblika koristi radi trgovine uticajem, i njegov predmet vratio sarajevskom Općinskom sudu na ponovno suđenje.

Optužnica tereti Begića da je, kao tužilac u Bihaću, od sredine oktobra do 2. decembra 2016. od Mevludina Hadžića, optuženog za šumsku krađu, zahtijevao i primio novac u dva navrata, preko posrednika Salkana Džakulića, u iznosu od 2.800 eura, nakon što ga je preko posrednika uvjerio da mu prijeti kazna od dvije do tri godine zatvora.

Presuda je zakazana za 22. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje