Petak, 4 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Mostar. Foto: BIRN BiH

Za ubistvo i ranjavanje, odnosno napad na grupu osoba optuženi su Josip Cvitanović zvani Cviki, Božo Perić, Željko Planinić, Zlatko Pavlović i Ivan Hrkać, čiji je predmet bio razdvojen od drugih zbog bjekstva u Hrvatsku.

“On se pojavio ljetos i od Suda sam obaviještena da je tražio da mu se ponovo sudi, nakon čega je doneseno rješenje o spajanju predmeta s ostalim koji su optuženi. Postupak bi mogao početi iznova zbog procesnih razloga”, kaže za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) postupajuća tužiteljica Mirjana Đerić.

Iz Kantonalnog suda u Mostaru su potvrdili kako će proces biti vraćen na početak s obzirom da je od posljednjeg održanog pretresa protekao rok od 30 dana.

“U postupku će se donijeti rješenje o obustavljanju postupka protiv Marka Radića zv. Maka, koji je u međuvremenu preminuo. Svi optuženi su dostupni pravosudnim organima, s tim što se Josip Cvitanović zvani Cviki nalazi u pritvoru KPZ-a Mostar”, navodi se u odgovoru Kantonalnog suda u Mostaru.

Josip Cvitanović je u pritvoru od novembra prošle godine nakon ubistva Marka Radića, ranije osuđenog za ratne zločine u drugom predmetu. Cvitanović je ranije osuđen na osam godina zatvora jer je u junu 2004. hicima iz pištolja ubio svog punca Davora Knezovića, te pokušao ubiti punicu i njenu sestru, a bivši predsjednik Federacije BiH Živko Budimir ga je 2012. oslobodio izvršenja preostalog dijela kazne od tri mjeseca.

Suđenje za ubistvo u Liska parku počelo je 2006. godine, ali je u januaru 2013. prekinuto. Tužiteljica Đerić objašnjava da je predsjednik Sudskog vijeća Slavko Pavlović u međuvremenu imenovan za sudiju Vrhovnog suda Federacije, a jedan od optuženih je otkazao punomoć branitelju.

“To je bila praksa Odbrane u toku procesa, što im Zakon o krivičnom postupku (ZKP) dozvoljava. Tu smo nemoćni, ili traže izuzeće člana vijeća ili traže novog branitelja, to je bilo neko taktiziranje s njihove strane kojem je Sud morao udovoljavati, jer ukoliko ne udovolji, napravit će povredu ZKP-a”, kaže Đerić, koja je četvrta postupajuća tužiteljica u ovom predmetu.

Radić, Cvitanović, Perić, Planinić, Pavlović i Hrkač su optuženi za teška krivična djela protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine, ali je postupak pred Kantonalnim sudom u Mostaru više puta prekidan. Prema optužnici, oni su u februaru 1997., naoružani pištoljima i palicama, zajedno napali grupu od više stotina građana bošnjačke nacionalnosti koji su se kretali ulicom Kneza Mihajla Humskog, u blizini Liska parka, prema zapadnom dijelu Mostara.

Radić je u tom predmetu bio optužen kao bivši zapovjednik Policijske uprave (PU) Mostar, dok su ostali bili pripadnici mostarske policije, odnosno Specijalne policije MUP-a Hrvatske republike Herceg-Bosne (HR HB). Tada je ubijen Refik Sulejmanović, a teže i lakše je povrijeđeno više osoba, među kojima je bio i bivši mostarski muftija Seid Smajkić.

Kako je utvrđeno ranijom presudom Suda BiH, Radić je od jula 1993. do marta 1994. godine – u svojstvu zapovjednika Prve bjelopoljske bojne u sklopu Druge brigade HVO-a i kao osoba odgovorna za dio područja Bijelog Polja, uključujući i selo Vojno – učestvovao u formiranju zatvora, naredio nezakonito hapšenje i zatvaranje više desetina bošnjačkih civila, žena, djece i staraca, te je učestvovao u zločinima u logoru.

U kaznu mu je uračunato i vrijeme koje je, od 2. juna 2006., proveo u pritvoru. Osuđen je zbog krivičnog djela “zločin protiv čovječnosti” po Krivičnom zakonu BiH.

Početkom oktobra 2018. godine, ministar pravde BiH Josip Grubeša odobrio je Radićev zahtjev da kaznu izdržava u Hrvatskoj. Radić je, zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog na području Mostara, u zatvoru trebao biti do 2027. po presudi Suda BiH, ali nije jer mu je Županijski sud smanjio kaznu na 12 godina s obzirom da se udruženi zločinački poduhvat kao institut ne priznaje u Hrvatskoj, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

Na slobodu je izašao krajem 2018. godine.

Najčitanije
Saznajte više
RS dobija pomoćni sastav policije uprkos upozorenjima opozicije da je to Dodikova “stranačka vojska”
Osnivanje pomoćnog sastava policije u Republici Srpskoj, za koje su glasali poslanici skupštinske većine, izaziva protivljenje opozicije i strah kod povratnika.
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima
Državni sud potvrdio je optužnicu protiv Derviša Mehinovića za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Banovića od početka maja do augusta 1993. godine.