Subota, 24 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Općinski sud u Sarajevu. Foto: BIRN BiH

Tužiteljica Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu Medina Džerahović prezentovala je tri presretnuta razgovora između optuženog Idriza Begića i Salkana Džakulića koja su obavljena u novembru i decembru 2016. godine.

Sva tri presretnuta razgovora su pribavljena posebnim istražnim radnjama Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Prvi je reprodukovan razgovor od 9. novembra 2016. godine iz restorana “Paviljon” u Bihaću, drugi je obavljen u Cazinu, dok je treći snimljen 2. decembra 2016. u prostorijama Kantonalnog tužilaštva u Bihaću, odnosno u kancelariji koju koristi optuženi Begić.

Zbog manjka slušalica za preslušavanje, audiozapisnike su mogli čuti sutkinja, tužiteljica i advokatica, dok javnost nije bila u mogućnosti.

Sutkinja Ajla Papović-Mujan je pojasnila da su u sudnici na raspolaganju samo troje slušalice, odnosno tri uređaja.

Zbog sličnih problema, prethodno suđenje je bilo otkazano. Na tom ročištu sutkinja Papović-Mujan je rekla da su snimci, odnosno presretnuti razgovori čiju je reprodukciju predložilo Kantonalno tužilaštvo, nastali u akciji kodnog naziva “Miligram” i da je izvođenje ovih dokaza traženo u cilju boljeg razumijevanja njihovog sadržaja.

Kantonalni sud u Sarajevu je 2020. ukinuo presudu kojom je tužilac Begić osuđen na tri godine zatvora zbog primanja nagrade ili drugih oblika koristi radi trgovine uticajem i njegov predmet vratio sarajevskom Općinskom sudu na ponovno suđenje.

Optužnica tereti Begića da je, kao tužilac u Bihaću, od sredine oktobra do 2. decembra 2016. od optuženog za šumsku krađu Mevludina Hadžića zahtijevao i primio novac u dva navrata, preko posrednika Salkana Džakulića, u iznosu od 2.800 eura, nakon što ga je preko posrednika uvjerio da mu prijeti kazna od dvije do tri godine zatvora.

Posredniku je, kako se navodi u presudi, kazao da optuženi za šumsku krađu sklopi sporazum o priznanju krivnje koji će Općinski sud u Cazinu prihvatiti, ili da prizna krivnju, za šta će biti uvjetno osuđen, a da će on izdejstvovati kod postupajućeg tužioca da ne izjavi žalbu, kako bi presuda postala pravomoćna.

Optužba je završila izvođenje dokaza, dok će Odbrana određeni dio dokaza prezentovati 13. oktobra.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac