Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Koštana bolnica, Stolac Izvor: BIRN BiH

Predsjednik Udruženja logoraša općine Stolac Amer Đulić navodi da je 4. augusta 1993. godine Stolac ostao bez 8.000 stanovnika. Kako kaže, 3.000 ljudi zatvoreno je u logore, dok je 5.000 protjerano u pravcu Blagaja.

“Ono što je nama bitno – da je godinu dana ranije, isto u ljetnom periodu, Stolac ostao još bez 3.000 stanovnika. To su građani srpske nacionalnosti koji su 1992. godine protjerani iz toga grada. U tom momentu, 4. augusta 1993. godine, Stolac je ostao bez 11.000 svojih stanovnika”, kaže Đulić.

Logor “Koštana bolnica” bio je u funkciji od maja do oktobra 1993. godine, a kako priča Đulić, koji je i sam bio zatvoren u ovom logoru, zarobljenici su bili izloženi svakodnevnom maltretiranju.

On kaže da se, 28 godina poslije dešavanja u ovom objektu, preživjeli i porodice žrtava vraćaju i uporni su da istraju u pričanju istine o “Koštanoj bolnici”. Dodaje da bivši logoraši umiru, ali da preživjeli i dalje nastoje obilježavati ovaj datum.

“I danas smo tu ispred ‘Koštane bolnice’, danas se sjećamo i to pričamo”, naglašava Đulić.

Preživjeli se moraju boriti da se ne zaborave događaji u ovom objektu, jer nove generacije neće iz udžbenika naučiti stvarnu istinu, a djeca ubijenih neće znati kako su im roditelji stradali “zato jer to nigdje neće pisati”, kaže Đulić.

Prema njegovim riječima, mještanima Stoca ostaje da se bore i rade, da grade suživot i žive sa svojim komšijama.

“Naše komšije su i Hrvati i Srbi, mi ćemo uvijek živjeti s njima. Ja sam ponosan sa svojom državom što je takva i sa svojim gradom, ali zločincima nije mjesto u našem društvu”, kaže Đulić.

Ali, kako dodaje, smeta mu što će predsjednik Hrvatske Zoran Milanović dodijeliti visoka odlikovanja Vojnoj policiji Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i jedinici “Ludvig Pavlović”.

“Ono što nas boli – mi se danas sjećamo, mi danas dođemo pred objekat ‘Koštanu bolnicu’, koja je bila sjedište Vojne policije HVO-a u periodu rata, Vojne policije koju danas predsjednik Republike Hrvatske odlikuje najvećim ordenom, koji time dokazuje da ne poštuje presude Međunarodnog suda u Haagu, i udara, zabija nož u leđa svima nama logorašima”, kaže Đulić.

Pred Sudom BiH sudilo se bivšim pripadnicima HVO-a Vidu i Josipu Krešiću, kojima se na teret stavljalo da su psihički i fizički maltretirali civile koji su bili zatvoreni u “Koštanoj bolnici” u Stocu u ljeto 1993. godine. Josip Krešić preminuo je prošle godine, dok je Vide Krešić oslobođen optužbe.

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine ove godine je potvrdilo prvostepenu presudu kojom je Mile Pažin osuđen na godinu i po zatvora za nečovječno postupanje prema bošnjačkom civilu na području Stoca 1993. godine. On je proglašen krivim da je, kao pripadnik HVO-a i zapovjednik Civilne zaštite u Stocu, nečovječno postupao prema civilu u Kaplan Mahali.

Istom presudom Pažin je, u nedostatku dokaza, oslobođen za pet tačaka optužnice, odnosno da je odvodio i nezakonito zatvarao civile, potom za udaranje dvojice civila, kao i da je rukovodio i vršio nadzor nad zatočeničkim objektima u školi, vaspitno-popravnom domu i privatnim kućama na području Stoca.

S Pažinom i Krešićima su ranije bili optuženi i Mirko Raguž i Ivica Marković, ali su zbog smrti postupci u odnosu na njih obustavljeni.

Haški tribunal je u novembru 2017. pravosnažno osudio Jadranka Prlića i petoricu bivših funkcionera Herceg-Bosne na ukupno 111 godina zatvora, između ostalog i za zločine počinjene u “Koštanoj bolnici”.

Prlić, bivši predsjednik Vlade Herceg-Bosne, osuđen je na 25 godina zatvora, dok su po 20 godina dobili nekadašnji ministar odbrane Bruno Stojić te bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković. Bivši komandant Vojne policije i ministar MUP-a Valentin Ćorić je osuđen na 16 godina, a predsjednik komisije za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na deset godina zatvora.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima