Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Društvene mreže. Foto: Ilustracija

Istraživači Centra (Center for Countering Digital Hate), prema izvještaju, koristili su mogućnost prijave objava na društvenim mrežama u više od 700 primjera antisemitizma na društvenim mrežama.

“Objave koje smo prijavili u svrhu ove analize imale su više od 7,3 miliona pregleda”, navodi se u izvještaju Centra za borbu protiv digitalne mržnje, neprofitne organizacija iz Velike Britanije koja se bavi temama govora mržnje i dezinformacijama u online prostoru.

“Svaka od objava koju su naši istraživači jasno identificirali i označili zbog antisemitske mržnje, prekršila je postojeća pravila platforme”, navode u izvještaju.

Instagram, TikTok i Twitter su, kako se navodi u izvještaju, dopuštali hashtagove koji su se koristili za antisemitski sadržaj.

“Postoji 447 objava, koje su analizirane u ovom izvještaju, a koje su se koristile hashtagovima kako bi objavljivale antisemitski sadržaj”, ističu istraživači u izvještaju.

Facebook je društvena platforma koja je odreagovala na najmanji procenat prijavljenog sadržaja u poređenju sa ostalim platformama, navodi se u izvještaju. Od 129 objava, koje su prijavili istraživači iz Centra, Facebook je odreagovao na 14 objava.

Instagram je, od 277 prijavljenih objava, odreagovao na 52, odnosno 18,8 posto, te je samim tim i platforma koja je odreagovala na najveći broj prijava, navodi se u izvještaju.

Koristeći se posebnom metodologijom, Centar je u periodu od šest sedmica locirao 714 objava na društvenim mrežama koje su u sebi sadržavale govor mržnje, a potom te objave i prijavili.

Imran Ahmed, izvršni direktor CCDH-a, rekao je za The Guardian da su mediji, postali “siguran prostor za rasiste” i za normalizaciju “retorike mržnje bez straha od posljedica”.

“Zbog toga društvene mreže postaju sve nesigurnije mjesto za Jevreje, kao i za žene, tamnopute ljude, muslimane, LGBT populaciju i za mnoge ostale grupe.

Kako se dalje navodi u izvještaju, navedene platforme nisu odreagovale na 89 posto prijavljenih antisemitskih teorija zavjera na društvenim mrežama. Teorije zavjera na koje platforme nisu odreagovale, između ostalog, odnose se na Georgea Sorosa, porodicu Rothschild i uključenost Jevreja u koronavirus i vakcine.

Pet najvećih društvenih platformi nije odreagovalo na tri četvrtine objava koje su sadržavale ekstremističku mržnju usmjerenu protiv Jevreja. Kako se navodi u izvještaju, objave su se konkretno odnosile na negiranje holokausta, pozivanje na nasilje nad Jevrejima, rasističke karikature jevrejskog naroda, te nacistički i neonacistički sadržaj.

Reagujući na nalaze izvještaja, društvene mreže Facebook, Twitter, TikTok i YouTube su za The Guardian navele kako su napravile napredak u sprečavanju antisemitizma, ali da ti napori moraju biti stalni te kako osuđuju bilo kakav govor mržnje.

Centar za borbu protiv digitalne mržnje navodi u svom izvještaju i nekoliko preporuka u svrhu smanjenja govora mržnje, a koje podrazumijevaju uklanjanje grupa na društvenim mrežama koje su posvećene antisemitizmu, uklanjanje antisemitskih hashtagova i zatvaranje računa koji vrijeđaju Jevreje na rasnoj osnovi.

Osim toga, smatraju da bi zakonodavci trebali osigurati postojanje finansijske destimulacije za toleranciju mržnje, te da bi platforme trebale zaposliti, obučiti i podržati moderatore za uklanjanje mržnje.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
    Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
    Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
    Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
    Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
    U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve