Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Građani Sarajeva. Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Odgovori koji su dali građani Bosne i Hercegovine su zabrinjavajući u nekoliko ključnih područja, navodi CRD, nakon što su rezultati pokazali da jedan od deset građana koji su učestvovali u ispitivanju vjeruje da se ljudska prava u potpunosti poštuju, što je znatno niže od prosjeka na Zapadnom Balkanu.

Na osnovu ispitivanja, jedan od četiri građanina vjeruje da se vladavina zakona poštuje u BiH, dok 74 posto građana vjeruje da je diskriminacija široko rasprostranjena, što je značajnije viši procent nego u bilo kojoj drugoj državi Zapadnog Balkana. Na Kosovu je taj procenat 63 posto, dok je u Sjevernoj Makedoniji taj procenat 60 posto.

“Poslijeratne generacije u Bosni i Hercegovini vjeruju da etnička pripadnost i vjeroispovijest imaju daleko veći utjecaj na nejednakost u odnosu na starije građane”, navedeno je u saopćenju.

Jedan od deset građana vjeruje da se medijske slobode poštuju u zemlji, što je znatno niže od ostalih država Zapadnog Balkana, objašnjeno je u saopćenju, dok stavovi o poštivanju medijskih sloboda i prava na mirno okupljanje su nešto lošiji u Republici Srpskoj nego u Federaciji BiH.

Programska savjetnica CRD-a za BiH Ena Bavčić je objasnila kako su očekivali da bi građani i građanke Bosne i Hercegovine mogli imati relativno negativnu percepciju poštivanja vladavine prava.

“Međutim, nismo očekivali da ćemo vidjeti ovako zapanjujuće depresivne odgovore, daleko najgore u odnosu na ostatak Zapadnog Balkana, i to je alarmantno. Dok se političari u zemlji i dalje prepiru oko nacionalnih identiteta i granica, ovo istraživanje šalje najjasniju sliku o tome kako građani i građanke gledaju na kolektivno upravljanje u BiH”, kazala je Bavčić.

Anketa o javnom mnijenju je sprovedena u sklopu regionalnog istraživanja koje je sprovela organizacija Civil Rights Defenders, zajedno sa IPSOS Strategic Marketingom, sa reprezentativnim uzorkom od preko 6.000 ispitanika.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu