Srijeda, 2 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Detalj sa dodjele nagrada. Foto: Screenshot, Facebook

Priznanja novinarima dodijeljena su na ceremoniji tokom regionalne konferencije programa “Dijalog za budućnost (DFF): Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji i između njih”, koja je ove godine održana online.

Kriterij za nominaciju bile su teme koje su se bavile pitanjima društvene kohezije i dijaloga unutar i između građana Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije.

Ovogodišnji žiri sastojao se od tri člana – Kristina Ljevak iz BiH, Lidija Vujačić iz Crne Gore i Galeb Nikačević iz Srbije.

Lidija Vujačić, profesorica antropologije na Univerzitetu Crne Gore, kazala je da je Obrenović problematizirao vrlo aktuelnu temu kako s političkog i ideološkog, tako i s kulturološkog šireg aspekta, te objasnila da se u priči radi o stranim utjecajima i njihovim efektima.

Priča “Balkanska kozačka vojska – poveznica za veterane ratova u Ukrajini i BiH” govori o grupi proruskih Kozaka koji sebe nazivaju vojskom te u zemljama Balkana okupljaju veterane ratova u Bosni i Hercegovini i ukrajinskoj regiji Donbas. Obrenović je istraživao kako na Balkanu djeluje grupa čijom centralnom organizacijom u matičnoj zemlji počasno predsjedava sam ruski predsjednik.

Obrenović je kazao da je na ovoj priči radio tri mjeseca i da je ona u nekim segmentima bila vrlo zahtjevna, te da se “radilo o dubokom kopanju po mnogim tajnama i mnogim stvarima koje ne bi htjele ili njihovi akteri ne žele da se to otkrije”.

“I sada ovo nekako osjećam kao nagradu za neko dosadašnje djelo”, kazao je Obrenović.

Novinarsku nagradu za Srbiju dobila je Una Sabljaković, čija se priča bazirala na institucionalnoj nevidljivosti žena žrtava seksualnog nasilja u ratu, koje se, nakon trume u ratu, u miru suočavaju sa sekundarnom intimizacijom i stigmom.

Svetlana Đokić, dobitnica je nagrade za Crnu Goru, za temu o transnacionalnom problemu organizovanog kriminala s fokusom na problem trgovine ljudima.

Zajednički regionalni program “Dijalog za budućnost (DFF): Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Republici Srbiji i između njih”, proveli su UNDP, UNICEF i UNESCO, uz podršku Fonda UN-a za izgradnju mira.

Inicijativa je pokrenuta 2014. godine u BiH, nakon razgovora između generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) i Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Tokom Samita “Brdo-Brijuni u Budvi” (Crna Gora), održanog 2015. godine, lideri regiona prepoznali su ovaj projekat i podstakli njegovo širenje na Jugoistočnu Evropu.

Regionalni zajednički program DFF-a doprinosi ostvarivanju “Agende 2030”, a posebno ostvarivanju četiri cilja nabrojana među ciljevima održivog razvoja, kao što su kvalitetno obrazovanje, ravnopravnost spolova, održivi gradovi i zajednice te mir, pravda i jake institucije.

Program ima za cilj pružanje podrške u kolektivnom identificiranju pitanja koja imaju uticaja na sve građane i dodatno doprinose unapređenju interakcije i saradnje između grupa.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Da li ste imali negativno iskustvo s policijom pri prijavi nasilja u porodici? Pomozite nam da uradimo priču
    Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BIH) radi na priči koja je povezana sa ulogom policijskih službenika u procesu zaštite žena žrtava nasilja koje su pri prijavi nekog oblika nasilja ili zlostavljanja naišle na nerazumijevanje i nepostupanje policije.Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BIH) radi na priči koja je povezana sa ulogom policijskih službenika u procesu zaštite žena žrtava nasilja koje su pri prijavi nekog oblika nasilja ili zlostavljanja naišle na nerazumijevanje i nepostupanje policije.
    Poziv na trening za lokalne OCD-e: “Monitoring lokalnih vlasti i antikorupcijskih inicijativa”
    Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) i Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pozivaju predstavnike lokalnih nevladinih udruženja da se prijave na trening “Monitoring lokalnih vlasti i antikorupcijskih inicijativa” o praćenju lokalnih samouprava i identifikovanju rizika od korupcije. Trening će biti održan na Vlašiću 7. i 8. aprila 2025. godine, u hotelu “Blanca”.