Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.


Azra Miletić. Foto: BIRN BiH

Braniteljica Jesenka Rešidović je uložila nekoliko akata Tužilaštva Bosne i Hercegovine te zahtjeva Odbrane u ovom predmetu koji se odnose na dodjelu imuniteta svjedoku S-1, iz kojih, kako je rekla, proizlazi da je davanje imuniteta bilo nezakonito.

“Iz naredbe o obustavi istrage protiv S-1 i drugih osoba vidi se da ona nije donesena u ovom, već u sasvim drugom predmetu. Obustava je donesena nakon što ga je Tužilaštvo direktno ispitalo kao svjedoka u ovom predmetu. Istraga protiv S-1 u ovom predmetu nikada nije obustavljena. Imunitet mu je dat nezakonito, kao osumnjičenom, a ne kao svjedoku”, naglasila je braniteljica.

Odbrana je na okolnosti kredibiliteta S-1 uložila više dopisa policijskih agencija iz kojih proizlazi da je tokom rata bio mobilisan u Oružane snage, ali da nikada nije bio pripadnik policije niti je bio u specijalnoj jedinici, kako je govorio tokom svjedočenja.

Optužnica tereti Miletić za primanje dara i kršenje zakona od strane sudije, a Apelaciono vijeće Suda BiH je u aprilu 2018. otpremilo rješenje kojim se ukida presuda po kojoj je Miletić osuđena na dvije i po godine zatvora te je daljnje vođenje postupka preneseno na sarajevski Općinski sud.

Među dokazima uloženim na okolnost nezakonitog vođenja istrage Tužilaštva BiH uložena je prepiska mailova optužene i njene tadašnje saradnice, ali i dopis postupajućeg tužioca koji od predsjednice Suda BiH traži promjenu šifre na računaru saradnice, što je, prema Odbrani, protivno naredbi Suda za izvršenje pretresa, a tužilac je prikrivao tu činjenicu.

Uloženi su i dokazi za koje je braniteljica Rešidović pojasnila da je njima Tužilaštvo navodilo da je istraga protiv Miletić otvorena 19. novembra 2014., a potom da je otvorena 24. oktobra iste godine, a kada je Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) zatražilo inicijalni akt u ovom predmetu, Tužilaštvo je dostavilo naredbu o proširenju naredbe o provođenju istrage od 24. februara 2015. godine.

Među dokazima su predočeni i dopisi Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA BiH) iz kojih, prema riječima braniteljice, proizlazi, da su mjere prisluškivanja prema optuženoj donesene mnogo prije nego naredba o proširenju istrage.

Predočila je Odbrana i akt anonimne grupe sudija upućen VSTV-u te citirala da se u njemu Miletić spominje kao “vječiti kritičar svega, naročito prvostepenih sudija”, te da su u njemu navedeni netačni podaci o imovinskom stanju a na okolnosti motiva pokretanja istrage.

“U trenutku kada se kandidovala za predsjednicu Suda, anonimna grupa sudija je predala akt VSTV-u. Sasvim je jasno da se radi o malicioznim navodima koji čine okosnicu optužnice u ovom predmetu. VSTV je odbacio taj akt anonimne grupe sudija”, kazala je braniteljica.

Ona je uložila i nekoliko sudskih rješenja o nasljeđivanju, te navela da optuženoj i njenoj porodici “nije potreban ničiji mito niti prljavi novac”, te da je redovno izmirivala svoje kreditne obaveze.

Osim toga, uloženi su i dokumenti u cilju pobijanja tačke optužnice da je optužena postupala nezakonito, a iz dokaza, nastavila je braniteljica, proizlazi da je optužena nakon konsultacija sa članovima Vijeća donosila odluke.

“Apelaciono vijeće u kojem je bila optužena konstantno je produžavalo mjere zabrane Senadu Šabiću, dok ih Tužilaštvo nije bilo ni predložilo za Ramu Brkića. Novo Apelaciono vijeće je te mjere Šabiću ukinulo i znamo kako je završilo. I danas je nedostupan organima gonjenja”, rekla je braniteljica.

Osvrnula se i na dopis tada zamjenika glavnog tužioca Bože Mihajlovića Apelacionom vijeću Suda BiH, koji je sedam dana prije hapšenja Miletić tražio odgodu zakazanog ročišta u predmetu “Brkić i ostali” zbog bolesti postupajućeg tužioca Olega Čavke, navodeći da dokazi govore o nezakonitom postupanju obojice tužilaca.

“Čavka je svjedočio da nije bio bolestan, već da je to isključivo bilo zbog hapšenja Miletić”, dodala je braniteljica.

Nastavak suđenja je 27. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu