Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Šejkovača 19. juli 2020. Izvor: Ervin Blažević

Iz Organizacionog odbora za obilježavanje 20. jula su saopćili da se danas ukopava pet žrtava koje su pronađene na lokalitetu Korićanske stijene – Nihad Memić, Rifet Hirkić, Mirsad i Jasim Fazlić te Esad Garibović. Šesta žrtva je Enes Denić, koji je pronađen na lokalitetu Jablanica-Prosara kod Bosanske Gradiške. Najmlađa žrtva koja se danas ukopava imala je u trenutku smrti samo 19 godina.

Dženaza i ukop u Kamičanima su uslovljeni mjerama uvedenim zbog pandemije koronavirusa. Ranije je bilo planirano da se ove godine ukopa ukupno 30 žrtava, ali zbog pandemije koronavirusa mnoge porodice nisu u prilici doći iz inostranstva.

Mirsad Duratović, bivši logoraš i predsjednik Regionalnog saveza udruženja logoraša regija Banja Luka, za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je rekao da je danas posebno bolna činjenica za žrtve da mnoge porodice zbog ograničenja kretanja nisu mogle doći da prisustvuju ukopu šest članova svojih porodica.

“Međutim, 24 porodice čiji su najbliži članovi ekshumirani i identifikovani u proteklih godinu dana i koji su bili spremni za dženazu morali su odustati zbog nemogućnosti da dođu i prisustvuju. Situacija u kojoj vi 28 godina čekate da pronađete posmrtne ostatke ili barem jednu koščicu i da imate mjesto na koje ćete otići i pomoliti se za duše svojih šehida, evo na kraju zbog virusa ne možete obaviti ni tu dženazu”, kazao je Duratović.

Kako je rekao, ono što posebno boli prijedorske žrtve jeste činjenica da su gradonačelnik i gradske vlasti odbili zahtjeve, apele i molbe preživjelih žrtava i udruženja da se 20. juli proglasi Danom žalosti, odnosno sjećanja na sve prijedorske civile ubijene od 1992. do 1995. godine.

Pojasnio je da ova inicijativa traje od 2014. godine, kada je obavljen ukop 284 prijedorske žrtve. Kako je naveo, bez obzira što se vrše smjene rukovodstva na čelu grada i gradske uprave, kontinuitet politike ostaje isti, odnosno kontinuitet negiranja i omalovažavanja žrtava i onoga što se desilo u Prijedoru.

Prema informacijama Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), druga regija po broju nestalih osoba je Prijedor, i do sada je pronađeno i identificirano oko 2.588 žrtava s tog područja, a još uvijek se traga za oko 588 žrtava. Najveća masovna grobnica koja je otkrivena na ovom području jeste Tomašica, iz koje je ekshumirano 435 posmrtnih ostataka, od čega 275 kompletnih tijela.

“Tijela ubijenih Prijedorčana pronađena su u 98 masovnih grobnica, a posljednja masovna grobnica koja je otkrivena jeste masovna grobnica u Derventi, na mezarju Prvi kvart, odakle je u septembru 2019. ekshumirano sedam tijela. Njoj je prethodila ekshumacija žrtava iz masovne grobnice na Korićanskim stijenama 2017., kada je ekshumirano 137 posmrtnih ostataka, iz kojih je dobiveno 112 identiteta”, kazali su ranije iz INO-a za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Za zločine počinjene na području Prijedora, u Haškom tribunalu i Sudu Bosne i Hercegovine osuđeno je ukupno 38 osoba na 628 godina zatvora, kao i na kaznu doživotnog zatvora, koja je izrečena nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske (RS) Radovanu Karadžiću.

U Kamičanima će također biti otvorena izložba fotografija satova pronađenih tokom ekshumacije žrtva iz masovnih grbonica pod nazivom “Kad je vrijeme stalo” autora Muje Begića.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu