Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Obraćajući se Vijeću sigurnosti UN-a, Korjenić je kazala da međunarodna zajednica ne bi trebala odustati od BiH, te pozvala da se snažnije insistira na zabrani negiranja genocida i ratnih zločina.

“Molim vas da osigurate da negiranje, minimiziranje ili odobravanje svih zločina – nebitno s koje strane su počinjeni – bude zabranjeno, kao i da tražite da žrtve dobiju pravo na pravdu, istinu i reparacije”, poručila je ona.

Korjenić je rekla da je stanje u vezi s procesuiranjem predmeta ratnih zločina u BiH zabrinjavajuće s obzirom da postoje naznake da ovim tempom procesuiranja svi predmeti neće biti završeni do 2023. godine – što je rok prema važećoj i revidiranoj Strategiji za rad na predmetima ratnih zločina.

“Ubrzana borba protiv nekažnjivosti i dalje je od ključne važnosti. Ali da bi se osigurao potpuniji osjećaj pravde za preživjele, ili generalno za društvo, procesuiranje odgovornih neće biti dovoljno. Kako bi se normalizirao odnos među pojedincima ili zajednicama, trebamo se boriti protiv negiranja zločina koji su počinjeni”, kazala je ona.

Trenutno, kako je rekla Korjenić, političke elite podgrijavaju nacionalističku retoriku negirajući zločine.

“Čak su i škole potpale pod uticaj takvih politika… Naprimjer, u novim udžbenicima historije u Republici Srpskoj glorificira se jedan od najgorih presuđenih ratnih zločinaca – Radovan Karadžić, kao pjesnik i prvi predsjednik Republike Srpske, bez da se navodi da je on osuđen za genocid i druge zločine”, kazala je Korjenić.

Direktorica TRIAL-a u BiH je pohvalila rad nevladinih organizacija koje se bave pitanjima tranzicijske pravde i pomirenja. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) jedna je od nevladinih organizacija koje su konsultirane prilikom pripreme ovog izlaganja Vijeću sigurnosti.

Prije Korjenić, Vijeću sigurnosti se obratio visoki predstavnik Valentin Inzko, koji je podnio 56. izvještaj o situaciji u BiH – u kojem je govorio o procesu formiranja vlasti u BiH te kritizirao blokadu u kojoj se zemlja nalazi.

(Autor: Nijaza Prosjanović)

US ambasada

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu