Četvrtak, 3 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Branko Jevtić je rekao da poznaje optuženog, ali je i kazao da on nije bio pripadnik Lokanjske čete, niti da je čuo da se Drašković 14. jula 1992. nalazio u Lokanju.

Drago Tešić je također naveo da mu nije poznato da je Drašković bio pripadnik Lokanjske čete i da ga poznaje od poslijeratnog perioda, da nema saznanja da je u ljeto 1992. bio u Lokanju, ali i da mu je poznato da je njegov otac bio bolestan.

Treći svjedok Sead Vehbić je ispričao da je Drašković s porodicom živio u njegovom komšiluku do prošle godine, kada mu je klizište pomjerilo kuću, nakon čega se odselio, kao i da optuženi nikada nije pokazivao netrpeljivost prema ljudima drugih nacionalnosti.

“Poznajem ga kao vrlo mirnog, nasmijanog, staloženog. Družili smo se, dolazili jedni drugima na Bajrame, Božiće i slave”, kazao je svjedok.

Rekao je kako je tokom rata bio pripadnik Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) i da mu je poznato da je 1992. grupa muslimana pošla na slobodnu teritoriju, ali da su ubijeni, kao i da je to čuo od dva srpska vojnika koji su zarobljeni krajem 1993. godine.

Svjedok je kazao da je jedan od zarobljenih pričao da su uhvatili veću grupu muslimana i da su svi ubijeni, da je taj vojnik spominjao da su to uradili Lokanjci, kao i da je on bio među učesnicima.

“Malo sam se kasnije raspitivao o Draškoviću kod ljudi, koji su mi rekli da on nije mogao da bude u Lokanju. Imao je bolesnog oca, brinuo se o njemu”, izjavio je svjedok.

Draškovićeva Odbrana je nakon saslušanja svjedoka uložila materijalne dokaze, među kojima su medicinski nalazi, kao i vojna knjižica, u kojoj je navedeno da je on oglašen nesposobnim za vojnu službu, kao i uvjerenje iz kojeg proizlazi da je u VRS mobilisan u novembru 1995. godine.

Draškoviću se sudi skupa s Goranom Maksimovićem, Ljiljanom Mitrovićem, Slavkom Perićem, Miletom Vujevićem, Gojkom Stevanovićem, Rajom Lazarevićem i Mićom Manojlovićem za napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992. godine, te za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je 67 ubijeno u selu Lokanj kod Zvornika.

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir Interventne jedinice policije iz Ugljevika, Mitrović njegov zamjenik, Perić komandir Lokanjske čete, a ostali optuženi pripadnici te jedinice.

Nastavak suđenja je 21. oktobra.

Najčitanije
Saznajte više
Ganić i ostali: Na kolonu pucali vojnici
Na suđenju za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je ispričao kako je kolona iz komande Druge vojne oblasti na Bistriku krenula iz kasarne poslije dogovora Milutina Kukanjca i Alije Izetbegovića, nakon čega je na njih pucao veliki broj vojnika.
Kadrić i ostali: Pretvarali se da ga tuku zbog Mrče
Na suđenju za zločine u Visokom, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su se dvojica u kasarni pretvarala da ga tuku nakon što ga je Mrčo Halilović poslao njima.
Puhalić i ostali: Cijelu noć je držao u sobi i silovao