Nedjelja, 13 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U ponedjeljak, 7. oktobra, pred Apelacionim odjeljenjem Suda Bosne i Hercegovine zakazano je iznošenje žalbe na prvostepenu presudu Saši Cvetkoviću, osuđenom na 12 godina zatvora zbog ubistava i silovanja civila romske i bošnjačke nacionalnosti u ljeto 1992. na području Srebrenice i Bratunca.

U martu ove godine Cvetković je osuđen za ubistva Alage i Mejre Halilović, civila romske nacionalnosti, u mjestu Kolonija kod Srebrenice, kao i za silovanja dvije osobe počinjena u junu 1992. u Bratuncu.

Narednog dana planirano je iznošenje žalbe na osuđujuću presudu Maksimu Božiću i Edinu Hastoru, koji su proglašeni krivima zbog planiranja terorističkog napada u Istočnom Sarajevu i Tuzli. Božiću je izrečena kazna od četiri godine, a Hastoru od dvije i po godina zatvora.

Božić i Hastor su proglašeni krivima da su, kao pripadnici radikalnog selefijskog pokreta, u kontaktu s drugim osobama, nabavljali oružje i eksplozivna sredstva te planirali i pripremali izvršenje terorističkog napada na području BiH.

Istog dana će se iznositi žalbe na presudu Slavku Milovanoviću, kojeg je Državni sud u februaru ove godine oslobodio optužbi da je u maju 1992. počinio zločin protiv čovječnosti u selu Rešagići kod Srebrenice.

U četvrtak je planirano ročište na kojem će se iznijeti žalbe na presudu Sretku Paviću, osuđenom na 13 godina zatvora za učešće u ubistvima pet civila počinjenim u ljeto 1992. u selu Rizvanovići.

Sljedeće sedmice nastavit će se suđenja za zločine u Zvorniku, Konjicu, Sanskom Mostu, Foči, Ilijašu i Ljubuškom.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Abubacarr M. Tambadou, sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Foto: Detektor
    Intervju – Abubacarr M. Tambadou: Svjedoci genocida se brinu za sigurnost, ali ih mi nećemo napustiti
    Za žrtve je bolno i obeshrabrujuće poricanje zločina nad njima i članovima njihovih porodica, jer ih to ponovo viktimizira, što otežava prelazak iz prošlosti u bolju budućnost, kaže u intervjuu za Detektor sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Abubacarr M. Tambadou.
    Kako su majke obnovile do temelja spaljeno selo
    Nešto više od 30 kilometara od Srebrenice prema Skelanima, u gustoj brdovitoj šumi smješteno je tek desetak povratničkih kuća. Selo koje je nekada brojalo preko 600 stanovnika, danas ih ima samo desetak, uglavnom majki koje žive same, okružene ruševinama starih kuća, štala i objekata u kojima su provodile vrijeme s velikim porodicama.
    Bućan i ostali: Premlaćivanja u “Malom logoru”
    Alešević: Počeo ponovljeni postupak za zločine u Bužimu