Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pred Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS) održana je statusna konferencija na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS), na kojoj se raspravljalo o zdravstvenom stanju optuženog ali je taj dio konferencije bio zatvoren za javnost.

Ovo je peta statusna konferencija u ovom predmetu, na kojoj se raspravljalo o Mladićevom trenutnom stanju i uslovima u pritvorskoj jedinici.

Na početku statusne konferencije sutkinja Prisca Nyambe iz Zambije je kazala da će Žalbeno vijeće na vrijeme obavijestiti stranke u postupku o ročištu na kojem će biti iznesene žalbe na prvostepenu presudu.

Kako je rekla, ukoliko je to moguće, više informacija će biti ustupljeno početkom sljedeće godine a prije održavanja naredne statusne konferencije, koja je zakazana za 30. januar 2020. godine.

Sutkinja Nyambe je kazala da je trenutno pred Žalbenim vijećem pet prijedloga koji se odnose na ulaganje dodatnih dokaza u žalbi.

“Žalbeno vijeće ih razmatra i njegova odluka bit će donesena u dogledno vrijeme”, navela je sutkinja Nyambe.

Prvostepenom presudom Haškog tribunala Mladić je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Istom presudom, Mladić je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine u nekoliko bh. općina. Mladićevi advokati, kao i haški tužioci, uložili su žalbe i konačna presuda se očekuje naredne godine.

Posljednja statusna konferencija u ovom predmetu održana je 13. juna ove godine.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
    Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
    Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
    Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.