Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godine strijeljali oko 200 Bošnjaka i Hrvata.

Jasmin Mešković, predsjednik Saveza, kaže da će uz pomoć članica ovog Saveza organizovati obilježavanje godišnjice zločina “kada je u organizaciji policije Prijedora izvršeno izvođenje, određivanje, prevoženje oko 200 logoraša na Vlašiću na Korićanskim stijenama”.

“Svi su strijeljani, pobacani u jamu koja je dubine preko 200 metara”, kaže Mešković.

On ističe da je u ovim masovnim egzekucijama bilo preživjelih koji su uspjeli prenijeti svjedočenja o tome šta je se desilo.

“I ove godine je svakako prilika da žrtve, porodice žrtava, prijatelji i svi oni koji imaju osjećaje i poštovanje odaju počast i sjećanje na sve žrtve, da budu u funkciji istorije svjedočenja, kulture sjećanja, da se bore protiv zaborava, kako na žrtve strijeljana na Korićanskim stijenama tako i sve žrtve u BiH tokom perioda 1992.- 1995. godine“, kaže Mešković.

Dodaje da se posmrtni ostaci sa zadnje ekshumacije na Korićanskim stijenama nalaze se u identifikacionom centru Šejkovača.

„Nažalost, ti posmrtni ostaci nisu kompletni”, kaže Mešković i dodaje da će proces ekshumacija i traženja posmrtnih ostaka još prilično potrajati.

On kaže da su Korićanske stijene jedan poseban spomenik o samoj strukturi odabira tih ljudi, o namjeri zločinaca da taj čin izvrše.

„Ti ljudi koji su strijeljani na Korićanskim stijenama ili njihove porodice su dale po 100 maraka da ih puste u Travnik. Međutim smišljeno je bilo uzimanje novaca i smišljen je čin unaprijed i znalo je šta će se desiti na Korićanskim stijenama i na kraju to se i obistinilo”, kaže Mešković.

Osim Darka Mrđe, koji je pred Haškim tribunalom priznao krivicu za zločin počinjen na Korićanskim stijenama i osuđen je na 17 godina zatvora, u Sudu BiH je pravosnažno osuđeno deset prijedorskih policajaca.

Kazne dugotrajnog zatvora od po 23 godine su dobili Saša Zečević, Radoslav Knežević i Marinko Ljepoja; Zoran Babić je osuđen na 22 godine, a Milorad Škrbić i Dušan Janković na po 21 godinu zatvora. Zatvorska kazna u trajanju 15 godina izrečena je Željku Stojniću.

Damir Ivanković je osuđen na 14 godina, Ljubiša Četić na 13, a Gordan Đurić na osam godina zatvora, i njima trojici su kazne izrečene po sporazumima o priznanju krivnje koje su potpisali s Tužilaštvom BiH.

(Autor: Vera Kukrić)

US ambasada

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

    Najčitanije
    Saznajte više
    Kapić: Odbrana traži ukidanje ili preinačenje osuđujuće presude
    Odbrana Mirze Kapića zatražila je od Apelacionog vijeća Suda Bosne i Hercegovine da ukine ili preinači prvostepenu presudu kojom je on osuđen na četiri i po godine zatvora zbog planiranja terorističkog napada.
    Osman Mehmedagić: Negira da je upisala ime optuženog u registar
    Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen za zloupotrebu položaja da ostane na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine je negirala da je tokom rada na studentskoj službi Američkog univerziteta upisala ime optuženog u knjigu Registar index.
    Naredne sedmice izricanje presude Vojinu Pavloviću