Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

godine strijeljali oko 200 Bošnjaka i Hrvata.

Jasmin Mešković, predsjednik Saveza, kaže da će uz pomoć članica ovog Saveza organizovati obilježavanje godišnjice zločina “kada je u organizaciji policije Prijedora izvršeno izvođenje, određivanje, prevoženje oko 200 logoraša na Vlašiću na Korićanskim stijenama”.

“Svi su strijeljani, pobacani u jamu koja je dubine preko 200 metara”, kaže Mešković.

On ističe da je u ovim masovnim egzekucijama bilo preživjelih koji su uspjeli prenijeti svjedočenja o tome šta je se desilo.

“I ove godine je svakako prilika da žrtve, porodice žrtava, prijatelji i svi oni koji imaju osjećaje i poštovanje odaju počast i sjećanje na sve žrtve, da budu u funkciji istorije svjedočenja, kulture sjećanja, da se bore protiv zaborava, kako na žrtve strijeljana na Korićanskim stijenama tako i sve žrtve u BiH tokom perioda 1992.- 1995. godine“, kaže Mešković.

Dodaje da se posmrtni ostaci sa zadnje ekshumacije na Korićanskim stijenama nalaze se u identifikacionom centru Šejkovača.

„Nažalost, ti posmrtni ostaci nisu kompletni”, kaže Mešković i dodaje da će proces ekshumacija i traženja posmrtnih ostaka još prilično potrajati.

On kaže da su Korićanske stijene jedan poseban spomenik o samoj strukturi odabira tih ljudi, o namjeri zločinaca da taj čin izvrše.

„Ti ljudi koji su strijeljani na Korićanskim stijenama ili njihove porodice su dale po 100 maraka da ih puste u Travnik. Međutim smišljeno je bilo uzimanje novaca i smišljen je čin unaprijed i znalo je šta će se desiti na Korićanskim stijenama i na kraju to se i obistinilo”, kaže Mešković.

Osim Darka Mrđe, koji je pred Haškim tribunalom priznao krivicu za zločin počinjen na Korićanskim stijenama i osuđen je na 17 godina zatvora, u Sudu BiH je pravosnažno osuđeno deset prijedorskih policajaca.

Kazne dugotrajnog zatvora od po 23 godine su dobili Saša Zečević, Radoslav Knežević i Marinko Ljepoja; Zoran Babić je osuđen na 22 godine, a Milorad Škrbić i Dušan Janković na po 21 godinu zatvora. Zatvorska kazna u trajanju 15 godina izrečena je Željku Stojniću.

Damir Ivanković je osuđen na 14 godina, Ljubiša Četić na 13, a Gordan Đurić na osam godina zatvora, i njima trojici su kazne izrečene po sporazumima o priznanju krivnje koje su potpisali s Tužilaštvom BiH.

(Autor: Vera Kukrić)

US ambasada

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
    U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
    Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
    SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
    Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
    Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu