Članak

BiH sa Srbijom i Hrvatskom potpisala pravila i procedure traženja nestalih

30. Jula 2019.15:30
Traganje za nestalim osobama je prvenstveno humano i prioritetno pitanje, a na području zemalja bivše Jugoslavije se još traga za oko 12.000 nestalih, dok se 4.

This post is also available in: English

000 posmrtnih ostataka – za koje se još uvijek ne može utvrditi identitet – nalazi u kosturnicama i mrtvačnicama, rečeno je nakon potpisivanja procedura između vlasti Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske.

Vijeće ministara BiH i Vlada Srbije potpisali su radna pravila i procedure za realizaciju Protokola o saradnji u traženju nestalih osoba, a Vijeće ministara je s Vladom Hrvatske potpisalo pravila postupanja.

BiH je sa Srbijom i Hrvatskom, uz podršku Velike Britanije, potpisala pravila o saradnji koja definišu i razrađuju međusobno razumijevanje i poboljšanje procesa u traženju nestalih lica, razmjenu informacija o njima, skrivenim grobnicama, zajedničkim ekshumacijama i pravljenju jedinstvene baze podataka između domaćih institucija i porodica.

Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH), rekao je da se bez uključivanja svih aktera neće moći doći do završetka ovog procesa, jer su ostali najteži slučajevi, i nada se da je potpisivanje pravila korak do ispunjenja cilja.

“Apsurdnost ove situacije najbolje će objasniti da su na prostoru bivše Jugoslavije ljudi živjeli i radili u jednim, a nestali su i posmrtni ostaci su nađeni u drugim njenim republikama, a porodice žive u trećim zemljama. Bez institucionalnih okvira i saradnje bila bi nemoguća misija pronaći posmrtne ostatke”, kazao je Perišić.

Predsjednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije Veljko Odalović je rekao da se ovim činom uređuju odnosi BiH i Srbije, i da bez ikakvih razlika treba nastaviti tragati za nestalim osobama, jer porodice traže odgovor šta je s njihovim najmilijim.

“Ne možemo na administrativnim i državnim granicama zaustaviti ovo pitanje. Moramo naći mehanizme poput ovih da možemo svi zajedno, prvenstveno zbog porodica i žrtava, da radimo a da nas administrativne ili bilo koje druge prepreke ne sputavaju”, kazao je Odalović.

Stjepan Sučić, pomoćnik ministra za nestale Ministarstva hrvatskih branitelja, nada se iskoraku u traženju nestalih jer, prema njegovim riječima, cijeli niz međudržavnih, međunarodnih i bilateralnih sporazuma to nije napravio.

“Lako je doći i potpisivati određene sporazume i protokole. Međutim, kada dođe vrijeme postupanja po njima, onda se pojavljuju razni prijepori. Ne očekujem ništa spektakularno ako ne postoji dobra volja i ako se ne napravi stvarni, iskreni iskorak u rješavanju pitanja nestalih osoba, kao prioritetno, humanitarno pitanje u kojem ne smije biti politike”, rekao je Sučić i dodao da traganje za nestalim mora biti izdvojeno iz svih otvorenih pitanja u međudržavnoj saradnji Hrvatske i sa BiH i sa Srbijom.

Ambasador Velike Britanije u BiH Matthew Field je kazao da je traženje i identifikacija nestalih od ključne važnosti za sve, posebno one koji traže 12.000 svojih najmilijih, te da se radi o pitanju pravde i pitanju humanosti.

Ivan Jovanović iz UNDP-a smatra da je proteklih godina urađen veliki posao, jer je više od 70 posto nestalih pronađeno i identifikovano, ali da je to teško nazvati uspjehom dokle god u regionu postoji više hiljada osoba za kojima se traga.

Kako je rečeno u obraćanju medijima, u BiH se traga za oko 7.200 osoba, u Srbiji za više od 3.000, a u Hrvatskoj za 1.892 osobe.

Haris Rovčanin


This post is also available in: English