Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Fatima Ikanović, svjedokinja Odbrane Ljiljana Mitrovića, kazala je da je sve vrijeme rata ostala u Janjarima, te da je njenu porodicu, kao i ostale Bošnjake u tom mjestu, štitila ugljevička policija.

Ikanović je ispričala da je u Janjarima ostalo 45 Bošnjaka, te da su samo njena i još jedna porodica bile s djecom, dok su ostalo bile starije osobe.

“Policija iz Ugljevika je rekla da možemo svi da ostanemo, neće nas niko dirati. Imali smo zaštitu, sve po dva policajca u kući. Odvodili su nas i ljekaru, donosili su nam i namirnice”, kazala je Ikanović.

Svjedokinja je istaknula da su Janjare naselile izbjeglice srpske nacionalnosti, te da je Bošnjake policija štitila od nepoznatih osoba.

Ikanović se prisjetila pucnjave na njenu kuću za Božić 1993. godine, dodavši da su policajci koji su spavali u njenoj kući rekli da svi legnu na pod i da djecu pokriju jorganima, kako ih staklo s prozora ne bi povrijedilo.

Naglasila je da je jedan policajac pozvao Ljiljana, koji je ubrzo došao i rekao im da se ne brinu, a nakon izvjesnog vremena je ponovo došao i kazao da su oni koji su pucali “pohvatani”.

“Ljiljan je sve nas štitio. Obiđe nas, pita ima li problema”, rekla je svjedokinja pokazujući na optuženog Mitrovića.

Kako je istakla, njen sin je išao u školu i tokom rata, te je policija jedno vrijeme pazila na njega.

“Ono što sam rekla od srca je, sve je tačno”, izjavila je Ikanović.

Tužilaštvo BiH tereti Ljiljana Mitrovića – zajedno s Goranom Maksimovićem, Slavkom Perićem, Miletom Vujevićem, Vukašinom Draškovićem, Gojkom Stevanovićem, Rajom Lazarevićem i Mićom Manojlovićem – za napad na kolonu koja je iz Teočaka krenula 14. jula 1992. godine, te za sprovođenje i čuvanje 76 civila, od kojih je 67 ubijeno u selu Lokanj.

Prema optužnici, Maksimović je bio komandir Interventne jedinice Stanice javne bezbjednosti (SJB) Ugljevik, Mitrović njegov zamjenik, Slavko Perić komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici ove jedinice.

Borko Lukić, drugi svjedok Mitrovićeve Odbrane i nekadašnji pripadnik SJB-a, kazao je da mu je kolega Ibrahim Hasić pričao da je njega i njegovu porodicu Ljiljan Mitrović propratio do Tuzle.

“Hasić mi je to 300 puta ponovio, zahvaljivao se”, rekao je Lukić.

Petar Petrović, treći svjedok Mitrovićeve Odbrane i nekadašnji pripadnik rezervnog sastava SJB-a Ugljevik, ispričao je da je 1992. godine dežurao zajedno s pripadnicima Vojne policije na punktu kod Termoelektrane Ugljevik.

Dodao je da je Ljiljan Mitrović bio aktivni policajac te da je on kontrolirao poslove oko smjena za rezervnu policiju na tom punktu.

Petrović je kazao da je čuo za događaj u Lokanju.

“Ja u Lokanju nisam nikad bio, čuo sam da je bilo sukoba, pucnjave, poginulih, toliko mogu reći”, izjavio je Petrović.

Nastavak suđenja je 13. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao