Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Nakon dva sata iznošenja prigovora Odbrana i vijećanja, Sudsko vijeće odlučilo je da nema prepreka za emitovanje tajno snimljenih sastanaka.

Tužilac Kasim Halilčević prezentovao je snimak sastanka održanog 6. decembra 2013. godine u hotelu “Spa”, kojem su, kako je rekao, osim optuženih Borisa Kordića i Josipa Kvesića, prisustvovali Angela Croce, Luca Cobre, prevodilac i Fabio Sgedoni.

Kordić i Kvesić su optuženi za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i iznuđivanje novca od italijanskih državljana radi preuzimanja upravljanja hotelom u Međugorju i nezakonitog sticanja koristi.

Prema optužnici, Kordić je bio šef Terenskog ureda Službe za poslove sa strancima u Mostaru, a Kvesić inspektor.

Na sastanku Croce govori o planiranom humanitarnom projektu, na šta joj Kordić kaže da niko nije protiv njihovog rada, ni udruženja, ni hotela “Joy”, ali da se mora “izbalansirati raspodjela prihoda”.

“Mi smo spremni da vam napunimo hotel gostima, da bi imali veću zaradu… Vi trebate imati nadzor nad objektom koji bi mi uzeli pod nadzor”, rekao je Kordić.

Dodao je da bi im opravdanje moglo biti da su iznajmili hotel privatnoj kompaniji i da bi dio zarade išao u humanitarne svrhe.

Kordić je, kao i Kvesić, na sastanku govorio i o mogućnosti “regulisanja objekta”, koji nije izgrađen na građevinskom, već na poljoprivrednom zemljištu.

Prije puštanja prvog od nekoliko planiranih tajno snimljenih sastanaka, Odbrane su uložile prigovore o zakonitosti i vjerodostojnosti materijala.

Kordićev branilac Ragib Hadžić je kazao da Sud ne treba dozvoliti puštanje snimaka, jer tajno praćenje može obavljati samo stručno lice, a informant u ovom slučaju to nije bio. Kao razloge je naveo i podstrekivanje informanta, te nepostojanje zapisnika o stavljanju prislušnih uređaja i specifikacije uređaja.

Kordić je postavio pitanje o upaljaču kojim je snimano i nemogućnosti da provjeri da li su podmetnuti i snimci koji nisu legalno snimljeni. Optuženi Kvesić je ustvrdio da je sastanke snimalo neovlašteno lice, odnosno obični građanin.

Tužilac Halilčević je rekao da se ne može izjasniti ko je nosio uređaj za prisluškivanje, ali je kazao da je sve obavljeno u skladu sa naredbama Suda BiH.

Vijeće se povuklo na odlučivanje i uvid u naredbe, nakon čega je predsjedavajući Goran Radević odbio sve prigovore kao neosnovane.

Suđenje se nastavlja 1. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice presuda advokatici Vasviji Vidović
Sud Bosne i Hercegovine zakazao je za 5. februar izricanje prvostepene presude advokatici Vasviji Vidović, kojoj se sudi za sprečavanje dokazivanja. Nastavit će se suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku te izreći presuda Mirzi Kapiću za terorizam.
Postupak protiv glavne tužiteljice Tužilaštva u Bijeljini zbog više prekršaja
Ured disciplinskog tužioca je u uvodnoj riječi predložio da Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) utvrdi odgovornost i razriješi dužnosti glavnu tužiteljicu Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini Olgu Pantić, koja se tereti za više disciplinskih prekršaja.
Premijera filma o gušenju slobode medija i ograničavanju ljudskih prava
Dodik i Lukić: Savjetovali mu da potpiše ukaze
Pudar: Dokazi da nije samo optuženi bio u doticaju s novcem