Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Većina prezentovanih razgovora odnosila se na beskamatnu pozajmicu uzetu, kako je rečeno, od stranih državljana koji su poslovali u Međugorju.

U jednom od tih razgovora, u kojem je bio uključen i Stipan Penava, Kordić prilikom komunikacije objašnjava da je “zagrijan” za kupovinu stana, u vezi s čim ga je Penava trebao spojiti s nekim ljudima.

“Imam prijatelje Talijane, imaju puno para. Kad bi mi oni pozajmili, možda bih i mogao kupiti. Čovjek bi mi dao bez kamate”, govori Kordić Penavi u jednom od presretnutih razgovora.

Prema optužnici, Kordić i Kvesić su bili šef odnosno inspektor u Terenskom uredu Službe za poslove sa strancima BiH u Mostaru, a Puljićka direktorica firme “Vlamon”, koja je također optužena kao pravno lice.

Na teret im je stavljeno da su djelovali kao organizovana grupa od 2012. do 2014. godine i da su oštetili strane državljane, predstavnike nevladinih organizacija, preduzetnike koji su poslovali na području Međugorja.

Na još jednom od snimaka čuje se kako Kordić razgovara sa Salkom Čolakovićem, inspektorom rada u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Kordić objašnjava Čolakoviću da su inspektori bili kod njegovih prijatelja Talijana koji imaju hotel u Međugorju, a da mu inspekciju šalju “ljubomorni” domaći vlasnici hotela.

U drugom razgovoru između Čolakovića i Kordića, inspektor mu objašnjava da će sve biti u redu.

“Neće biti ništa rigorozno. Ne vjerujem ni da će biti kazna, mislim da će to biti više instruktivno”, govori Čolaković Kordiću.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.