Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Iz Fondacije CURE, koja organizuje ovu uličnu akciju, navode da će zajedno s volonterkama i članicama Udruženja studenata psihologije “Sinapsa”, simboličnim dijeljenjem bijelih ruža informisati građane o pokretanju incijative da se 8. decembar obilježava kao dan sjećanja s ciljem “ukazivanja na (ne)vidljivost žena koje su stradale u ratu”.

Ova inicijativa teži priznavanju 8. decembra od strane državnih institucija kao zvaničnog datuma sjećanja na sve žene koje su stradale u ratu u BiH.

“Mi smo zaista smatrale da odavanje počasti na državnom nivou svim ženama koje su žrtve prošloga rata je način da mi očuvamo sjećanje na te žene i da samim tim očuvamo sjećanje na sve ono što su žene prošle od 1992. do 1995. godine, što i danas dan prolaze zbog tih segregacija, diskriminacija i kršenja ženskih prava”, kaže Vildana Džekman iz Fondacije CURE.

Ona ističe kako je zagovarački cilj inicijative “Mir sa ženskim licem”, koja okuplja više od 12 predstavnica ženskih organizacija, bio da se u proces memoralizacije i kulture sjećanja ubaci jedan dio koji se tiče ženske kulture sjećanja.

Iz fondacije navode da inicijativa za utvrđivanje Dana sjećanja na stradanje žena u ratu u BiH je pokrenuta krajem septembra 2014. godine, da bi se umanjila isključenost žena u procesima memorijalizacije ratnih stradanja u BiH i unaprijedilo vrednovanje ženskih iskustava, doprinosa i stradanja u procesu oblikovanja zajedničke kulture sjećanja.

Džekman pojašnjava da su prije nekoliko godina predali zahtjev Komisiji za ostvarivanje ravnopravnosti spolova na državnom nivou da se ovo pitanje preda u parlamentarnu proceduru, no da su dobili odbijenicu bez obrazloženja. Prošle godine podnijeli su i peticiju, tražili zahtjev za obrazloženje i imali tematsku sjednicu sa komisijom, te sada čekaju njihov odgovor.

Ova fondacija smatra da se žene žrtve rata uglavnom koriste u dnevno-političke i propagandne svrhe, dok se ukupna ili pojedinačna stradanja žena ne obilježavaju ni na koji način.

“Danom sjećanja na stradanje žena u ratu u BiH želimo da doprinesemo suočavanju s prošlošću i dostizanju pravde. Hoćemo da naše društvo pamti koliko su žene Bosne i Hercegovine tokom rata, od 1992. do 1995. godine, doprinijele opstanku svojih porodica i zajednica i da su bile izložene različitim oblicima tortura i stradanja”, poručuju iz Fondacije CURE.

Ulična akcija počet će u 11:00 sati.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu