Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Đelilović je rekao da je, po formiranju Prvog bataljona, komandant pod pseudonimom “D” tražio da bude njegov vozač i pratilac. Dodao je da je u ljeto 1993. godine otišao u objekat “Crna kuća” i od osobe “C” dobio službenu legitimaciju vojnog policajca.

Prema njegovim riječima, nikada nije ulazio u prostorije gdje su se nalazili pritvorenici, niti je učestvovao u njihovom maltretiranju.

“Nikoga nisam maltretirao, niti sam čuo da je bilo kakvog premlaćivanja. Da sam vidio nešto slično, prijavio bih to, a komandant ‘D’ bi to sankcionisao”, istakao je Đelilović.

Ispričao je da je pritisak vode na česmi ispred “Crne kuće” bio je jako slab, tako da je uvijek neko morao čuvati crijevo da bi se umio, pojasnivši da nije mogao “prskati pritvorenike iz vatrogasnog šmrka”, što mu se, kako je kazao, stavlja na teret.

Od vojnih policajaca u “Crnoj kući” Đelilović je, kako je naveo, viđao Hazima Patkovića, a Mineta Akeljića nije viđao “čak ni na referisanju” kod komandanta “D”.

Đelilović je s Akeljićem, Senadom Bilalom, Patkovićem i Šabanom Haskićem optužen da je od jula do novembra 1993. učestvovao u zločinima počinjenim nad civilima i ratnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti.

U optužnici stoji da su Akeljić, kao komandir Vojne policije Prvog bataljona 325. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), te Haskić, Bilal, Patković i Đelilović, kao pripadnici iste jedinice, psihički i fizički zlostavljali zatvorenike u objektu “Crna kuća” u Kruščici.

Na ovom ročištu pročitan je iskaz zaštićene svjedokinje “B”, u kojem je navela da je iz sela Bobaši u septembru 1993. odvedena i pritvorena u objekat “Crna kuća”.

Prema njenim riječima, Akeljić je zaustavio pripadnike “mudžahedina” koji su je nakon ispitivanja premlaćivali, ali joj nije pomogao za izađe iz zarobljeništva iako se družila s njegovom ženom.

Svjedokinja “B” je u iskazu rekla i da je vojni policajac Muris Đelilović izveo jednog zarobljenika, koji je zatim poginuo na ratištu.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući
Na suđenju za zločine u Foči, svjedoci Odbrane izjavili su da su s optuženim Borom Ivanovićem u aprilu i maju 1992. bili na liniji na Preljući i da su rijetko išli u grad.
Bućan i ostali: Odgođeno suđenje zbog nedolaska optuženog
Suđenje za zločine u banjalučkom Vojno-istražnom zatvoru zvanom “Mali logor” odgođeno je nakon što se optuženi Gojko Soldat nije pojavio u sudnici.
Gligorević: Veća kazna ili novo suđenje za silovanja u Zvorniku
Ristić i ostali: Tijela civila viđena pored puta