Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Đelilović je rekao da je, po formiranju Prvog bataljona, komandant pod pseudonimom “D” tražio da bude njegov vozač i pratilac. Dodao je da je u ljeto 1993. godine otišao u objekat “Crna kuća” i od osobe “C” dobio službenu legitimaciju vojnog policajca.

Prema njegovim riječima, nikada nije ulazio u prostorije gdje su se nalazili pritvorenici, niti je učestvovao u njihovom maltretiranju.

“Nikoga nisam maltretirao, niti sam čuo da je bilo kakvog premlaćivanja. Da sam vidio nešto slično, prijavio bih to, a komandant ‘D’ bi to sankcionisao”, istakao je Đelilović.

Ispričao je da je pritisak vode na česmi ispred “Crne kuće” bio je jako slab, tako da je uvijek neko morao čuvati crijevo da bi se umio, pojasnivši da nije mogao “prskati pritvorenike iz vatrogasnog šmrka”, što mu se, kako je kazao, stavlja na teret.

Od vojnih policajaca u “Crnoj kući” Đelilović je, kako je naveo, viđao Hazima Patkovića, a Mineta Akeljića nije viđao “čak ni na referisanju” kod komandanta “D”.

Đelilović je s Akeljićem, Senadom Bilalom, Patkovićem i Šabanom Haskićem optužen da je od jula do novembra 1993. učestvovao u zločinima počinjenim nad civilima i ratnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti.

U optužnici stoji da su Akeljić, kao komandir Vojne policije Prvog bataljona 325. brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), te Haskić, Bilal, Patković i Đelilović, kao pripadnici iste jedinice, psihički i fizički zlostavljali zatvorenike u objektu “Crna kuća” u Kruščici.

Na ovom ročištu pročitan je iskaz zaštićene svjedokinje “B”, u kojem je navela da je iz sela Bobaši u septembru 1993. odvedena i pritvorena u objekat “Crna kuća”.

Prema njenim riječima, Akeljić je zaustavio pripadnike “mudžahedina” koji su je nakon ispitivanja premlaćivali, ali joj nije pomogao za izađe iz zarobljeništva iako se družila s njegovom ženom.

Svjedokinja “B” je u iskazu rekla i da je vojni policajac Muris Đelilović izveo jednog zarobljenika, koji je zatim poginuo na ratištu.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. maj.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao