Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Presudom Općinskog suda u Sarajevu zahtjev za naknadu štete zaštićenog svjedoka je odbijen zbog nastupanja zastare.

U obrazloženju odbijanja tužbe da mu se nadoknadi šteta, Općinski sud pozvao se na praksu Ustavnog suda BiH i primjenu odredbi Zakona o obligacionim odnosima, kojim je određeno da potraživanje naknade zastarijeva nakon pet godina od nastanka štete.

Sud je naveo da je tužba mogla biti podnesena krajem 1996. godine.

Zaštićeni svjedok je u periodu od maja do oktobra 1992. godine bio zatvoren u logorima pod kontrolom srpskih vojnih formacija na području Ilijaša i Podlugova. Tužbom podnesenom sredinom 2015. godine protiv Republike Srpske, tražio je naknadu od 68.460 maraka.

Svjedočio je u predmetu koji je pred Tribunalom u Haagu vođen protiv Miće Stanišića i Stojana Župljanina za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini 1992. godine.

Zbog tužbe protiv Republike Srpske, od koje je tražio naknadu, morao je otkriti i svoj identitet.

Žalbeno veće Haškog tribunala pravosnažno je u junu 2016. osudilo Miću Stanišića i Stojana Župljanina na po 22 godine zatvora za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene 1992. u Bosni i Hercegovini.

Mićo Stanišić, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, i Župljanin, nekadašnji načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) u Banjoj Luci, osuđeni su za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem trajnog uklanjanja Bošnjaka, Hrvata i drugog nesrpskog stanovništva s teritorije “planirane srpske države” u Bosni i Hercegovini.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović