Antikorupcioni tim za pola godine usvojio interne akte
Vlada Federacije BiH je početkom aprila ove godine imenovala Antikorupcioni tim, s ciljem utvrđivanja i preciziranja slabosti u otkrivanju korupcijskih djela, te izrade analize koja će biti dostavljena Agenciji za prevenciju korupcije u BiH i nadležnim tužiteljstvima.
Najavljena je i priprema nacrta zakona za borbu protiv korupcije, te dokumentacije potrebne za potpisivanje sporazuma o direktnoj saradnji s tužiteljstvima i svim institucijama u BiH.
Iz Ureda premijera Federacije BiH je Balkanskoj istraživačkoj mreži u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH) na upit o dosadašnjem učinku Antikorupcionog tima odgovoreno da je rađeno na usvajanju internih akata.
“Antikorupcioni tim je radio na usvajanju internih akata koji su neophodni za neometano funkcionisanje tima”, navode iz Vlade Federacije BiH i dodaju da je rađeno i na usklađivanju Strategije za borbu protiv korupcije i Akcionog plana za provođenje tog dokumenta.
Direktor Transparency International u BiH Srđan Blagovčanin je komentarišući rad Antikorupcionog tima rekao da je nedovoljan jer stepen korupcije u BiH raste.
“Gotovo da ne postoje slučajevi procesuiranja političke korupcije, koja i predstavlja najveći problem u BiH. I ovaj primjer iz Federacije BiH, zapravo potvrđuje tezu da borba protiv korupcije nije tehničko pitanje, odnosno da donošenje strategije i uspostava tijela sami po sebi neće riješiti problem”, navodi Blagovčanin.
On dodaje da u Federaciji postoji problem nedostatka političke volje da se bavi korupcijom.
“Imamo paradoksalnu situaciju u zemlji da imamo sve veći broj tijela koja se bave suzbijanjem korupcije, a rezultati uporno izostaju. Tako da možemo zaključiti da se u BiH protiv korupcije bori isključivo na deklarativnom nivou, te da se ta borba zapravo fingira bez stvarne spremnosti za stvarnim iskoracima”, dodaje Blagovčanin.
Prema podacima Transparency International, BiH je prema Indeksu percepcije korupcije u svijetu prošle godine bila na 76. mjestu od ukupno 168 zemalja. BiH je tako zabilježila i veći stepen korupcije u odnosu na Hrvatsku, Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru. Istraživanje Ureda Ujedinjenih Nacija (UN) u BiH također je pokazalo da postoji velika stopa korupcije u poslovnom i javnom sektoru, što se odražava na investicije u oba entiteta.
Antikorupcijski tim Vlade Federacije čine predsjednik Suvad Osmanagić, te članovi Ana Papac, Mirsad Bajraktarević, Magdalena Baotić, Mustafa Bisić, Amra Đendušić i Faruk Zubčević.
Iz Vlade Federacije BiH kažu da Antikorupcioni tim trenutno radi na više aktivnosti, te da će izvještaj o radu podnijeti na kraju godine.