Spomen na žrtve Ljutočke doline
Fatima Zulić je kazala da joj i danas pred očima titraju slike kako je sa sinom i troje unučadi krenula da potraži spas.
“Bila je kiša. Pokupila sam tog najmlađeg sina i unučad i krenula. Uzela sam samo čajne kolutiće. Ostali smo bez svega. Teško je govoriti o tome. Svaki put kad vidim ovu kolonu, vrati me u prošlost i teške dane”, ispričala je Zulić.
Prema do sada utvrđenim činjenicama, oko 5.000 stanovnika Kulen-Vakufa, Orašca, Ćukova, Klise i Ripača protjerano je iz svojih domova. U zbjegu je poginulo oko 30 osoba, a na mostu kod Štrbačkog buka izdvojeno je 210 muškaraca, od kojih je polovina odvedena u logore, a potom ubijena. Tijela su bačena u masovne grobnice Bezdana i Tihotina.
Ibrahim Begić, predsjednik Organizacionog odbora manifestacije “Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi”, rekao je da je Marš “Put stradanja i spasa” posvećen svim žrtvama Ljutočke doline, ali i preživjelima koji su, kroz kišu metaka i uz konstantno granatiranje, u strahu za vlastiti život krenuli put Bihaća.
“Na tom putu mnogi su izgubili svoje živote. Preživjeli zasigurno nose traume. Teški su to dani bili za mještane. Put je težak u mirnodopskim okolnostima, a možete zamisliti kako je bilo u strahu pod kišom metaka i granata 1992. godine”, kazao je Begić.
Prema njegovim riječima, u okviru manifestacije bit će održan i historijski čas s ciljem da se mladi upoznaju s dešavanjima tokom proteklog rata na području Bihaća i BiH.
Alen Osmankić je istakao da su mu posebno teški junski dani jer je tada ostao bez oca, koji je s grupom komšija pješačeći krenuo iz Orašca za Bihać, ali su na mostu Loskun upali u zasjedu.
“Za njim tragamo 24 godine. Sa svojih 11 godina bio sam na svim grobnicama tražeći tijelo svog oca. Teški su to trenuci, i traume ostaju vječno. Ali ne odustajemo. Moja sestra i ja i dalje tragamo”, rekao je Osmankić.
Bezuspješna je i potraga Almira Šehića za kostima majke, koja je s drugim zatočenicima odvedena na prinudni rad iz logora Ripač u mjesto Duljci, gdje je ubijena.
“Drugim problemima potisnem taj bol, ali to je rana koja ne zarasta”, kazala je Šehić, pitajući institucije gdje je i šta je stalo.
Za zločin u Duljcima, prema dosadašnjim presudama, na 57 godina osuđeni su direktni izvršioci zločina. Preživjeli su nezadovoljni jer niko od naredbodavaca nije odgovarao.
Manifestacija “Ljutočka dolino, nikad ne zaboravi” završava se 9. jula, kada će se održati biciklistički maraton od bivšeg logora u Ripaču do Orašca.